ZAPROSZENIE NA OBCHODY SMOLEŃSKIE 10 .04.2022r.

Zaproszenie
W dniu 10 kwietnia 2022r.o godz.8.30, w dwunastą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, staniemy do apelu pamięci by oddać hołd ofiarom lotu 10 kwietnia 2010 roku.
W imieniu organizatorów zapraszamy mieszkańców miasta Nowego Sącza i okolic na uroczysty Apel Poległych
w katastrofie pod Smoleńskiem, który odbędzie się w Nowym Sączu, na skwerze Lasku Falkowskiego obok kaplicy
pw. św. Antoniego, w dniu 10 kwietnia 2022r. o godz.8.30.
W uroczystości uczestniczyć będzie Karpacki Oddział Straży Granicznej z Nowego Sącza , który wystawi wartę honorową.
Ludomir Handzel – Prezydent Miasta Nowego Sącza
ks. Jerzy Jurkiewicz – Proboszcz Parafii pw. Świętej Małgorzaty
Artur Czernecki – Przewodniczący Zarządu Osiedla Falkowa

W programie:
– Apel pamięci – Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu,
– Modlitwa za ofiary katastrofy,
– Złożenie wiązanek,

– Uroczysta Msza Święta.

Biskup Andrzej Jeż *Przyjacielem Beskidu Sądeckiego*

Nowy Sącz: 25. wigilia dla potrzebujących. Biskup Andrzej Jeż *Przyjacielem Beskidu Sądeckiego*

Podczas jubileuszowej, 25. wigilii osób samotnych, niepełnosprawnych i chorych, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Beskidzkie Więzi, biskup Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż został uhonorowany tytułem, oraz statuetką „Przyjaciela Beskidu Sądeckiego”.

Wigilia została zorganizowana w Szkole podstawowej nr 20 w Nowym Sączu. Zgromadziła ok. 300 osób.

-To była chyba największa w Małopolsce wigilia, która zgromadziła tyle osób naraz pod jednym dachem – mówi jej organizator, Artur Czernecki, prezes stowarzyszenia Beskidzie Więzi.

-Uczniowie tej placówki, pod opieką pani Ewy Janus, przygotowali  koncert kolęd. Od wiceprezydenta Wojciecha Piecha otrzymały słodycze – dodaje Czernecki, który wraz z Barbarą Jurowicz, wręczyli biskupowi Andrzejowi Jeżowi statuetkę „Przyjaciel Beskidu Sądeckiego”.

– Codziennie modlę się w intencji całej mojej diecezji, wspólnoty, która liczy ponad milion wiernych. Mam świadomość, że podobnie jak wy, też przeżywam chwile niełatwe i uświadamiam sobie fakt, że razem codziennie idziemy tą samą drogą – mówił ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

 To bardzo ważne, żeby iść razem, bo potrzebujemy wokół siebie przyjaciół.

Do tej pory Stowarzyszenie Beskidzie Więzi przyznało siedem statuetek „Przyjaciel Beskidu Sądeckiego”. Otrzymali je m.in.: prezydent Ryszard Nowak, Kazimierz Pazgan i Zbigniew Szubryt.

Podczas spotkania był także czas na złożenie świąteczno-noworocznych życzeń.

Ta piękna oprawa dzisiejszej uroczystości, ta podniosła atmosfera, którą zbudował występ chóru, te serdeczności i to ciepło, którego tutaj doświadczamy, to widome znaki tego, że już niedługo narodzi się Jezus Chrystus – mówił wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

***

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących organizacji: Stowarzyszenia Spokojne Jutro, Klubu Sądeckich Amazonek, Stowarzyszenia Nadzieja, Stowarzyszenia Przyjaciół Serca i Życia, Stowarzyszenia Sądeczanie Razem, Polskiego Związku Niewidomych, Fundacji Władysława Lorka Pomagam Niewidomym, Polskiego Związku Diabetyków, Fundacji MADA, Koła chorych dzieci na celiakie przy TPD, Polskiego Związku Sybiraków, Domu Brata Alberta.

Jako wolontariuszki przy obsłudze zaproszonych gości wystąpiły uczennice z Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej Sióstr Niepokalanek pod opieką siostry Agnes.

Na spotkaniu byli również obecni parlamentarzyści, księża, radni miejscy, Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON Marta Mordarska, komendant Komendy Miejskiej Policji Jarosław Tokarczyk, komendant Straży Miejskiej Dariusz Górski, komendanta Straży Pożarnej Waldemara Kuźmę reprezentował zastępca Bogdan Gumulak, dyrektor MOPS Józef Markiewicz, prezes MPEC Piotr Polek, prezes Klubu Sportowego Snajper Józef Fiut.

-W modlitwie z uczestnikami łączył się także chory O. Stanisław Olesiak – dodaje Artur Czernecki.

Fot. Stowarzyszenie „Beskidzie Więzi”.

Zaproszenie

Kopia Smoleńsk-2010
Zaproszenie

W dniu 10 kwietnia 2017 r. w siódmą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, po raz kolejny staniemy do apelu pamięci by oddać hołd ofiarom lotu 10 kwietnia 2010 roku.
W imieniu organizatorów zapraszam mieszkańców osiedla Falkowa oraz miasta Nowego Sącza i okolic na uroczysty Apel Poległych w katastrofie pod Smoleńskiem, który będzie miał miejsce w Nowym Sączu w dzielnicy Falkowa na skwerze Lasku Falkowskiego obok kaplicy  pw. św. Antoniego w dniu 10 kwietnia 2017 r. o godz.16:30
W uroczystości uczestniczyć będzie Karpacki Oddział Straży Granicznej z Nowego Sącza , który wystawi wartę honorową.

Przewodniczący Zarządu Osiedla Falkowa
Artur Czernecki

W programie:
16:30 – Apel pamięci ? KOSG Nowy Sącz
16:40 – Wspólna modlitwa za poległych ? Ks. dr Jerzy Jurkiewicz
16:50 – Złożenie wiązanek

Jubileusz kapłana na wózku inwalidzkim. 35 lat posługi o. Stanisława Olesiaka

Ojciec Stanisław Olesiak, werbista, obchodził w niedzielę jubileusz 35-lecia święceń kapłańskich. Chociaż od lat jest przykuty do wózka inwalidzkiego, celebrował uroczyste nabożeństwo w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Świątyni, gdzie co miesiąc odprawia specjalne nabożeństwo dla niepełnosprawnych jako ich duszpasterz.

Stanisław Śmierciak

Zakonnik ? jubilat starał się jak mógł, by 35-rocznica jego święceń przebiegła skromnie, bez rozgłosu. W kręgu osób, z którymi jest od lat, niosąc im pociechę, otuchę, a nade wszystko dając przykład, że nawet z najcięższą chorobą można żyć i jeszcze być potrzebnym innym.

Od bardzo dawna cierpi na stwardnienie rozsiane i zanik mięśni, a poruszanie się nawet na wózku inwalidzkim to dla niego olbrzymi wysiłek i równie wielkie cierpienie. Nigdy jednakże tego nie okazuje na zewnątrz. Jest uśmiechniętym optymistą.

Urodzony w lutym 1953 r. w Trzetrzewinie koło Nowego Sącza, Zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Długosza w Nowym Sączu i wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Stamtąd przewędrował do Seminarium Misyjnego Werbistów w Pieniężnie. Święcenia Kapłańskie otrzymał z rąk Biskupa Przemyskiego, ks Ignacego Tokarczuka w 1979 r.

Trafił na misje do Angoli. Niestety zaatakowała go straszna, nieuleczalna choroba. Wrócił do ojczyzny. Do swojego rodzinnego domu w Trzetrzewinie. Stamtąd jest przywożony do Nowego Sącza na posługę kapłańską dla niepełnosprawnych. Nabożeństwa odprawia w niedzielę o godz. 15 w parafii na Milenium.

Właśnie tam, i także o godz. 15, odbyła się uroczystość jubileuszowa 35-lecia święceń Kapłańskich. Z jubilatem, o. Stanisławem poruszającym się na wózku inwalidzkim, w tej szczególnej dla niego chwili, byli w świątyni prepozyt bazyliki kolegiackiej pw.Świętej Małgorzaty ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz najmłodszej w Nowym Sączu parafii pw. Jana Pawła II ks Zbigniew Biernat oraz ks. Józef Buźniak z parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Także ks. Andrzej Lachowicz z Tarnowa, ks. Adam Mokrzycki z Paleśnicy i ks. Marek Rudziński z Ochotnicy Dolnej. Sądeckich samorządowców reprezentował radny Rady Miasta Artur Czernecki.
Już po ceremonii kościelnej kapłan jubilat podejmował swoich gości w stołówce Szkoły Podstawowej nr 20 im. Księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wybór miejsca był nieprzypadkowy. Tam odbywają się opłatkowe spotkania niepełnosprawnych. Również tam o. Stanisław Olesiak był podejmowany przez dzieci, kiedy został kawalerem Orderu Uśmiechu, jedynego w świecie odznaczenia nadawanego dorosłym przez dzieci.

Gośćmi jubilata byli również członkowie jego duszpasterstwa i Stowarzyszenia Spokojne Jutro, które działa w Nowym Sączu, nierzadko mający równie poważne trudności w poruszaniu się jak on.

Był wspaniały tort z napisem przypominającym o jubileuszu. Była też symboliczna mapa świata prezentująca trasę misyjnej wyprawy o. Stanisława Olesika do Afryki. W tej scenerii jubilat słuchał dedykowanych mu wierszy, piosenek. Został też obdarowany skromnym bukiecikiem kwiatów. Za te sympatyczne gesty cierpiący kapłan jubilat rewanżował się uśmiechem.

Mamy nowego proboszcza parafii św.Małgorzaty w Nowym Sączu

9 lutego 2014r., przywitamy nowego proboszcza parafii św.Małgorzaty w Nowym Sączu ks.dr Jerzego Jurkiewicza, który obejmie parafię po ks.dr Janie Piotrowskim który został biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej
Ks. dr Jerzy Jurkiewicz jest wykładowcą historii Kościoła, języka łacińskiego i greckiego na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Jest także wikariuszem biskupim ds. zakonnych.