Ratusz wie lepiej od niepełnosprawnych !

W Nowym Sączu potrzebny jest Pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych?

Janusz Bobrek

Janusz Bobrek

Archiwum Polska Press
 
 
Po ostatnim problemie z miejskim transportem dla osób niepełnosprawnych powróciła dyskusja na temat przywrócenia w urzędzie Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych. Z interpelacja do prezydenta zwrócił się Artur Czernecki.

– Osoba zajmująca takie stanowisko na bieżąco mogłaby monitorować działania prowadzone przez Miasto w zakresie dotyczącym osób niepełnosprawnych, w trosce zapewnienie równego ich traktowania i wyrównywania szans na płaszczyźnie społecznej i zawodowej – zaznacza Artur Czernecki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza. Jego zdaniem pełnomocnik mógłby także szukać dodatkowych źródeł finansowania działań m.in. łamiących architektoniczne bariery dla osób z niepełnosprawnością, a także barier społecznych z jakimi się muszą zmagać. Do niego mogłyby się też bezpośrednio zwracać takie osoby.

W Nowym Sączu wcześniej funkcjonowało stanowisko Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych – piastował je Leszek Langer, ale po tym jak w lipcu 2017 roku wygrał konkurs na dyrektora Sądeckiego Urzędu Pracy, Wydział Integracji i Rynku Pracy funkcję zlikwidowano, a część obowiązków przeniesiono do Referat ds. Osób Niepełnosprawnych. Już wówczas padały krytyczne głosy, że funkcja „umocowana była partyjnie”, bo Langer był szefem miejskich struktur PiS, podobnie jak w przypadku, kiedy z funkcji Pełnomocnika ds. społecznych zrezygnowała Marta Mordarska (radna wojewódzka Prawa i Sprawiedliwości). Wtedy też nikogo nie powołano w zamian.

– Temat powołania Pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych poruszany był 28 listopada podczas Powiatowej społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych – odpowiada Czerneckiemu zastępca prezydenta Magdalena Majka. Zdecydowano jednak wówczas, że nie ma prawnych umocowań dla takiej osoby, a ma ona jedynie charakter doradczy.

– Należy też zwrócić uwagę na fakt, że stanowiska pełnomocników ds. osób niepełnosprawnych utworzone zostały przede wszystkim w dużych miastach takich jak Kraków, Warszawa, Poznań czy Gdynia, a mniejsze ośrodki, w których środowiska osób niepełnosprawnych zwykle łatwiej i bliżej współpracują ze sobą i z lokalnymi instytucjami, raczej nie decydują się na powołanie takiego stanowiska – dodaje wiceprezydent.

Temat pełnomocnika powrócił podczas niedawnej dyskusji na temat transportu dla osób niepełnosprawnych w Nowym Sączu. Od 2004 roku usługę tę specjalnym busem wykonywało MPK. Z początkiem 2020 roku nagle władze miasta zawiesiły usługę. Powodem takiej decyzji miały być wady prawne dotyczące ubezpieczenia, jakich dopatrzono się w umowie. Temat nagłośnił wówczas nie kto inny jak Czernecki. Władze miast przygotowały wówczas nową uchwałę, ale zdaniem wielu osób niepełnosprawnych przewoźnik gwarantował przejazd w zbyt krótkim okresie godzinowym. Po zaproponowaniu drobnych poprawek przez grupę radnych PiS Wybieram Nowy Sącz, prezydent Ludomir Handzel zdecydował, że zagwarantuje całodobowy transport osobom niepełnosprawnym we wszystkie dni tygodnia.

źródło : https://nowysacz.naszemiasto.pl/w-nowym-saczu-potrzebny-jest-pelnomocnik-ds-osob/ar/c1-7558679

 

„Kowal zawinił ,Cygana powiesili”

” Zabrałeś moje miejsce zabierz moje kalectwo” Od 2004 roku, bezskutecznie walczę z tą patologią. Niestety pomimo kilkukrotnych interpelacji w tym temacie, ludzie odpowiedzialni za ten stan rzeczy kpią ze mnie, teraz już wiem, co było przeszkodą i kto na tym żerował kosztem budżetu miasta. Ciekawy jestem tylko, dlaczego dostało się w tytule radnym skoro nic na ich temat artykuł nie zawiera? link :http://ttv.pl/aktualnosci,926,n/radni-udaja-niepelnosprawnych,139828.html Składanie winy przez Pana Leszka Langera na Radę Miasta jest całkowicie bezpodstawne i uwłacza powadze funkcji, którą sprawuje, jako dyrektor ds. Problematyki Osób Niepełnosprawnych w Nowym Sączu. Liczę, że

ma jeszcze honor i postąpi jak powinien postąpić człowiek z honorem w takiej sytuacji. Nie tak dawno podczas Sesji Rady Miasta otrzymałem zdjęcia wraz pismem do mojej wiadomości w sprawie zajmowania miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych przez byłego Pełnomocnika ds.Osób Niepełnosprawnych Prezydenta Miasta ,a obecnie dyrektora wydziału UM ds. Problematyki Osób Niepełnosprawnych, o którym pisał również portal internetowy sadeczanin.info czytaj tutaj : http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/kto-moze-parkowac-na-kopertach-dla-niepelnosprawnych,53653#.U_8V-6PMGSo ,gdzie sam przyznaje się również do faktu posiadania takiej karty cyt.? Leszek Langer potwierdził, że widoczne na fotografiach auto należy do niego. Wyjaśnił również, że do parkowania na ?kopertach? ma pełne prawo, posiada bowiem kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych. Często jednak wcale nie musi z niej korzystać.? Pan Langer politycznie zaangażowany w strukturach Prawa i Sprawiedliwość zasiadając również w Radzie Politycznej Prawa i Sprawiedliwość (czytaj tutaj : http://www.pis.org.pl/bip/index.php?page=doc&id=13 ) powinien wiedzieć, co ta formacja polityczna zawiera w swej nazwie i godnie ją reprezentować. Czy taki człowiek powinien być odpowiedzialny za dobro osób niepełnosprawnych?. Odpowiedz pozostawiam Państwu . Treść interpelacji z 28 czerwca 2011r. Odpowiedz Prezydenta Miasta Ryszarda Nowaka oraz Dyrektora wydziału ds.Problematyki Osób Niepełnosprawnych Leszka Langera : część pozostałych odpowiedzi na interpelacje zgłaszane przeze mnie od 2004 roku w tym temacie ,może ich treść poruszy odpowiedzialne osoby za ten stan rzeczy :

Czy weżmie Pan również ich kalectwo ?

Szanowni Państwo , poniżej publikujemy artykuł zamieszczony na  portalu sadeczanin.info opisujący zachowanie dyrektora Wydziału ds.Problematyki Osób Niepełnosprawnych Pana Leszka Langera.

Chciałbym poznać tych wszystkich niepełnosprawnych, którymi na co dzień zasłania się Pan dyrektor

Dyrektor Langer parkuje na kopercie. ?Mam do tego prawo?

Czytelnik przysłał do nas list, a w nim zdjęcia samochodu zaparkowanego na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych. Nadawca listu sugeruje, że właścicielem samochodu jest Leszek Langer, dyrektor Wydziału ds. Problematyki Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Nowego Sącza. Osoba, która – wedle przekonania naszego Czytelnika – nie jest uprawniona do pozostawiania samochodu na ?kopertach?.

Leszek Langer potwierdził, że widoczne na fotografiach auto należy do niego. Wyjaśnił również, że do parkowania na ?kopertach? ma pełne prawo, posiada bowiem kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych. Często jednak wcale nie musi z niej korzystać.
W ramach pracy naszego urzędu pomagamy wielu osobom załatwiać niektóre sprawy w innych urzędach, czy wydziałach. Jeśli przychodzi do mnie osoba niepełnosprawna i trzeba jechać, pomóc jej coś załatwić – jadę z nią. Nie jestem w stanie załatwić wszystkich spraw tutaj, na miejscu (Wydział ds. Problematyki Osób Niepełnosprawnych przy ul. Żywieckiej – przyp. red.) – wyjaśnił Leszek Langer. – Akurat w tym przypadku – o ile dobrze pamiętam, bo na zdjęciach brakuje daty – pojechałem z osobą niepełnosprawną do Rzecznika Praw Konsumentów, który jest w pobliżu. Często nawet nie korzystam z karty, którą mam, ale z karty osoby, którą wiozę.
Zapytaliśmy, na jakiej podstawie wydano Leszkowi Langerowi kartę parkingową. – Nie mogę udzielić takiej informacji, bo jest to sprawa poufna – mówi Leszek Langer. – Proszę złożyć oficjalne pismo o udostępnienie dokumentacji medycznej, wtedy odpowiem na to pytanie.

Artykuł ósmy ustawy prawo o ruchu drogowym mówi:
1. Osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do:
1)  kierującego pojazdem przewożącego osobę o obniżonej sprawności ruchowej;
2)  pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.

KID
fot. arch.

Źródło :www.sadeczanin.info

20-ta Wigilia dla osób samotnych,chorych,niepełnosprawnych z Nowego Sącza

Już po raz dwudziesty w SP nr 20 przy ul. Nadbrzeżnej osoby chore, starsze i niepełnosprawne spotkały się na wspólnej wigilii, którą zorganizowało Stowarzyszenie ?Beskidzkie Więzi? oraz Barbara Jurowicz i Artur Czernecki.

Jak co roku spotkanie poprzedziła Msza św. w kościele pw. Matki Boskiej Niepokalanej przy ul. K. Jadwigi koncelebrowana przez ks. biskupa Andrzeja Jeża i oo. Stanisława Olesiaka.Ks.Dziekana Kazimierza Markowicza. Ks.Józefa Wojnickiego.Ks.Prałata Jana Piotrowskiego

Tradycyjne łamanie się opłatkiem poprzedził koncert kolęd w wykonaniu chóru Sanktuarium Przemienienia Pańskiego VERAICON i młodzieży ESPRESSIVO pod batutą Pani Izabelli Biskupskiej oraz scholii dziecięcej WESOŁKI pod kierownictwem Pani Ewy Janus i Doroty Barczyk.

Oprawę muzyczną zapewnili: Anna Patyk ? skrzypce, Mateusz Rak ? instrumenty klawiszowe, Piotr Piwowar ? instrumenty perkusyjne, Jarosław Kuśnierz ? trąbka i saksofon.

Wiele ciepłych słów na nadchodzące Święta i zbliżający się Nowy 2012 rok skierowali do zebranych księża: Biskup Andrzej Jeż, o. Stanisław Olesiak, Jan Piotrowski, Kazimierz Markowicz, Józef Wojnicki, Marek Mierzyński oraz Pani Prezydent Bożena Jawor i Parlamentarzyści: Andrzej Czerwiński, Arkadiusz Mularczyk, Andrzej Romanek, Wiesław Janczyk, Senator Stanisław Kogut.

W spotkaniu opłatkowym udział wzięli również Pełnomocnicy Prezydenta: ds. społecznych ? Marta Mordarska, osób niepełnosprawnych ? Leszek Langer. Jak co roku zaproszenie organizatorów przyjęli również Dyrektor MOPS  Józef Markiewicz, Dyrektor Poradni Psychologiczno ? Pedagogicznej Andrzej Kasprzyk, Prezes MPEC Piotr Polek oraz Komendant Miejski Policji Henryk Koział. Naczelnik Wydziału Kryminalnego Major Władysław Sroka .

Podczas wieczerzy wigilijnej nie zabrakło tradycyjnych dań: uszek z barszczem, ryby i kapusty z grochem i ziemniakami. śledzia wędlin, kompotu ze śliw, owoców, ciast.

Organizatorzy dziękują wszystkim sponsorom, bez których tak wielkie przedsięwzięcie nie mogło by się odbyć. Są wśród nich: Urząd Miasta Nowego Sącza, Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr20, MPEC oraz Firmy: SZUBRYT, KONSPOL, WIŚNIOWSKI CENTRUM, PIWNICZANKA, MUSZYNIANKA,  RAJ, MAŁY ROBINSON, Hurtownia owoców i warzyw FRODO oraz Janiny Tokarz i wielu innych niejednokrotnie anonimowych darczyńców.

Szczególne podziękowania kierowane są do wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 4 w Nowym Sączu pod opieką Pani pedagog Teresy Nowakowskiej, którzy wcielili się w role kelnerów.

1. Pudlik Tomasz kl. II AT
2. Pazgan Daniel kl. II AT
3. Pietrucha Dawid kl.II AT
4. Janisz Dariusz kl. II AT
5. Andrzej Wantuch kl.II AT
6. Pietrow Grzegorz kl.II OD
7. Fyda Beata kl. III OB
8. Matusik Anna kl. III OB
9. Bocheńska Klaudia kl.III OC
10. Sobota Barłomiej kl.II BT
11. Czernecki Karol kl. II OE

Fot.  Janina Polakiewicz