Ludomir Handzel chce prywatyzować cmentarz ?

Nowy Sącz. Miasto nie wydzierżawi części cmentarza pod kolumbarium

Janusz Bobrek

Janusz Bobrek

Kolumbarium można zbudować w miejscu dawnych krypt
Kolumbarium można zbudować w miejscu dawnych krypt Janusz Bobrek
 
 
Radni Nowego Sącza nie zgodzili się oddać w 15-letnią dzierżawę części cmentarza komunalnego na os. Gołąbkowice. Prezydent miasta chciał, aby prywatna firma wybudowała tam i zarządzała kolumbarium.

Na sądeckich nekropoliach przy ul. Rejtana i na os. Helena nie ma już nawet skrawka miejsca na nowe groby. Zmarłych można chować jedynie jeszcze w istniejących już rodzinnych grobowcach. Rozwiązaniem problemu mogłoby być kolumbarium. Ludomir Handzel przedstawił radnym gotową koncepcję użytkową kolumbarium na cmentarzu komunalnym na os. Goląbkowice. Prezydent Nowego Sącza chciał zainteresowanej budową takiego miejsca firmie wydzierżawić teren na okres 15 lat. Potem kolumbarium z powrotem trafiłoby w ręce miasta. Byłoby ono umiejscowione tam, gdzie obecnie znajdują się tymczasowe krypty. Na takie rozwiązanie nie zgodzili się jednak radni.

– W pełni popieram budowę kolumbarium na cmentarzu gołąbkowickim, o tym pomyśle zresztą mówię już od 11 lat, ale wybudowanym przez miasto. Dziwi mnie, że prezydent nie zwraca uwagę na interes miasta i woli wydzierżawić taki teren dla prywatnej firmy. Przecież po 15 latach takie kolumbarium wróci w ręce miasta już całkowicie zapełnione – zaznacza radny Artur Czernecki i dodaje, że koszt budowy kolumbarium to około 1,5 mln zł, który szybko by się zwrócił, a dodatkowy zysk można byłoby przeznaczyć na remont pozostałej części cmentarza.

Radni którzy nie poparli prezydenckiego projektu uważają, że inwestorem kolumbarium powinno być miasto, np. spółka Nowosądecka Infrastruktura Komunalna. Prezydent zapowiada jednak, że niebawem wróci z tematem kolumbarium, również w formie wydzierżawienia terenu prywatnej firmie.

– Spróbuję znów przekonać radnych, że to bardzo dobra formuła – zaznacza Ludomir Handzel.