Knot czy audyt w MOK Nowy Sącz ?

Miasto prześwietliło MOK. Ich zdaniem źle wydano 400 tys. zł

Janusz Bobrek

Janusz Bobrek

Wydział Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej UMNS przedstawił wyniki audytu miejskiego Ośrodka Kultury. Zdaniem urzędników placówka źle wydatkował pieniądze
Wydział Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej UMNS przedstawił wyniki audytu miejskiego Ośrodka Kultury. Zdaniem urzędników placówka źle wydatkował pieniądze Tatiana Biela
Nieuzasadnione wydatki na ciastka i catering, nieprawidłowości w zakresie dystrybucji i sprzedaży biletów na Jesienny Festiwal Teatralny oraz 402 tys. zł źle wydatkowanych pieniędzy to pokontrolne wnioski z audytu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Miejską jednostkę prześwietlały służby prezydenta Ludomira Handzla, ale zdaniem wielu daleko od profesjonalnych standardów. – Ten raport to knot, nadający się tylko do kosza na śmieci – komentuje radny Artur Czernecki.

O kontroli było już głośno, kiedy organizatorzy Jesiennego Festiwalu Teatralnego poinformowali, że rezygnują ze współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Sączu. Wówczas Nowosądecka Jesień Teatralna miał zastąpić Jesienny Festiwal Teatralny. Władze Nowego Sącza nie były zainteresowane kontynuacją imprezy z 23-letnią już tradycją, dodatkowo zleciły kontrolę wydatków z ostatnich lat imprezy. Jesienny Festiwal z otwartymi ramionami przyjął burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, a w tym czasie w MOK-u trwała w najlepsze kontrola. Jej wyników nie chciał przyjąć dyrektor Dawid Listos, który po kilku tygodniach urzędowania zwolnił się z funkcji, przyznając, że w dalszej pracy pozbawiony były podejmowania samodzielnych decyzji.

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Wydział Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej UMNS podpisał już pełniący obowiązki dyrektora MOK Marcin Poręba. W czterostronicowym raporcie zawarte jest szereg uwag na temat nieprawidłowego funkcjonowania jednostki. Najwięcej dotyczy dokumentacji finansowo-księgowej, zwłaszcza podczas organizacji Jesiennego Festiwalu Teatralnego (tajemniczo brzmiące „wątpliwe wydatki rozliczane w ramach organizacji kolejnych edycji”), liczne przypadki nieterminowego regulowania zobowiązań, wydatki na usługi cateringowe, w tym przypadek dokonania takiego wydatku bez upoważnienia dyrektora.

Zdaniem kontrolujących wypłacano wynagrodzenie „podwójnie” do tej samej umowy, a często nie dbano o interes placówki zawierając inne umowy. Całość wniosków kończy się uwagą, że nieprawidłowości finansowe wyliczone zostały na kwotę 402 107 zł.

– Ten raport to knot, nadający się tylko do kosza na śmieci. Sposób przeprowadzenia kontroli urąga wszelkim standardom. Z placówki wynoszono na zewnątrz ważne dokumenty, a kontrola odbyła się bez udziału strony kontrolowanej. Po drodze było też wiele innych błędów. A co by było gdyby z powrotem nie wrócono ważnych faktur? – wylicza radny Artur Czernecki, wiceprzewodniczący Komisji Kultury, Sztuki i Współpracy z Miastami Partnerskimi.

Aktualnie Komisja Kultury pozytywnie zaopiniowała bilans placówki za 2019 rok, wcześniej podobnie było z rokiem 2018 (nie było mowy o rzekomych nadużyciach), a sprawozdanie przyjął Ludomir Handzel. Od czasu, kiedy został wybrany na urząd prezydenta z dyrektorskim stołkiem pożegnała się Marta Jakubowska, a rezygnację złożył wybrany w tym roku w konkursie Dawid Listos. Oprócz nich na pełniących tę funkcje zostali kolejno powołani: Katarzyna Luksa, Anna Bednarczyk-Maśko i obecnie Marcin Poręba.

źródło : https://nowysacz.naszemiasto.pl/miasto-przeswietlilo-mok-ich-zdaniem-zle-wydano-400-tys-zl/ar/c1-7722239