„Niech ten pomnik będzie wołaniem o prawdę”

W dniu wczorajszym tj.22 kwietnia 2012r., przy Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na zakopiańskiej Olczy został odsłonięty i poświęcony pierwszy na Podhalu pomnik upamiętniający wszystkie 96 ofiary katastrofy smoleńskiej. Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła się od mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Po mszy uczestnicy udali się na plac przed świątynią, gdzie po odczytaniu nazwisk wszystkich 96 ofiar katastrofy, ks.biskup Damian Muskus dokonał poświęcenia i odsłonięcia pomnika.

W swoim wystąpieniu ks. biskup Damian Muskus zaapelował, aby pomnik na zakopiańskiej Olczy był wyrazem modlitewnej pamięci o każdej z ofiar katastrofy, znakiem szacunku dla każdego człowieka i znakiem tolerancji dla innych poglądów- „Niech ten pomnik będzie wołaniem o prawdę, która wyzwala, prawdę, która może nieść ukojenie w bólu i duchowym cierpieniu. Niech ten pomnik będzie też pewnym wyrzutem sumienia dla tych, którzy wobec ogromu tragedii nie sprostali do końca zadaniom, do których zostali przez naród powołani” – mówił bp Muskus i dodał: „Niech ten pomnik będzie też szkołą kultury politycznej, w której wbrew pozorom i naszym trudnym doświadczeniom jest miejsce na szacunek dla przeciwników politycznych, niezależnie od tego, o jak ważne i wielkie sprawy walczymy”.

W uroczystości odsłonięcia oraz poświecenia uczestniczyli- samorządowcy, mieszkańcy Podhala, turyści oraz zaproszeni parlamentarzyści m.in. Pani Poseł RP Beata Szydło, Barbara Bartuś, Anna Paluch, Wiesław Jańczyk, Edward Siarka, Senator RP Stanisław Kogut oraz Jan Pińczura, b. senator RP Tadeusz Skorupa, Andrzej Melak- brat Stefana Melaka zmarłego w katastrofie samolotu prezesa Komitetu katyńskiego, Narcyz Sadłoń – lekarz Lecha Kaczyńskiego, przedstawiciel Nowego Sącza radny Artur Czernecki.

Trzymetrowy pomnik z brązu autorstwa Karola Badyna profesora ASP w Krakowie, który jest również autorem m.in. pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, pomnika Jezusa Miłosiernego w Stąporkowie oraz serii pięciu pomników tzw. „Ławeczek Jana Karskiego” odsłoniętych w Waszyngtonie, Kielcach, Nowym Jorku, Łodzi i Tel-Awiwie, przedstawia płat blachy, który został zniekształcony na skutek uderzenia o ziemie w wyniku, czego połamana została szachownica symbol polskich sił powietrznych zamieniająca się w krzyż. Na całym monumencie wypisane są nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem z Panem Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz z małżonką na czele.

Po uroczystościach Artur Czernecki -Radny Miasta Nowego Sącza powiedział ? Pomnik jest piękny doskonale oddaje swoją symboliką wydarzenia z 10 kwietnia 2010r.. Podhale nas wyprzedziło, chciałbym, aby w Nowym Sączu też powstał pomnik ofiar tragedii smoleńskiej, w końcu straciliśmy w tej katastrofie dwóch honorowych obywateli miasta – jesteśmy im to winni ?

Uroczystość uświetniła orkiestra reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza .