Czy w końcu po moich pięcioletnich staraniach w centrum Nowego Sącza stanie w tym roku druga publiczna toaleta.?

 

Czyżby to, co nie udało się zrealizować władzom Nowego Sącza przez pięć ostatnich lat, nareszcie zmaterializowało się w prawie osiemdziesięciotysięcznym mieście? Czyżby prośby, kierowane w tej kwestii przez radnego Artura Czerneckiego zostały wysłuchane? Jeszcze w tym roku w centrum Nowego Sącza ma stanąć dwustanowiskowa, zautomatyzowana toaleta.

„Zielone światełko” w tej kwestii wybrzmiało podczas wczorajszej sesji Rady Miasta. O pilną potrzebę zatroszczenia się o nowoczesną toaletę z dostępem dla osób z niepełnosprawnościami w centrum Nowego Sącza już od 2020 roku monituje niestrudzenie radny Artur Czernecki. Regularnie wysyła do władz miasta interpelacje w tej sprawie

Sądeczanin” wielokrotnie pisał o tym problemie, którego do tej pory nie udawało się, jakoś rozwiązać

Ostatnia publiczna toaleta w centrum miasta przy ul. Wazów została zamknięta w 2016 roku decyzją powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Najbliższa znajduje się na sądeckich plantach i jest administrowana przez STBS.

W kwietniu br., wiceprezydent Artur Bochenek, odpowiadając radnemu Czerneckiemu na kolejną jego interpelację informował, że mieszkańcy oraz turyści odwiedzający nasze miasto mają umożliwiony dostęp do toalet znajdujących się w budynku Ratusza (w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 7-19) oraz w Centrum Informacji Turystycznej mieszczącym się przy ul. Szwedzkiej 2 (w godzinach funkcjonowania punktu.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta o publicznej toalecie napomknęła Renata Seruga – Tokarz, skarbnik miasta, omawiając zmiany w projekcie uchwały budżetowej na ten rok.

Rzeczywiście w pejzaż miasta ma wpisać się druga toaleta publiczna. Samoobsługowa, dwustanowiskowa.

– Chcemy, by ta toaleta była w jak największym zakresie zautomatyzowana – powiedział „Sądeczaninowi” Jacek Żelasko, prezes spółki STBS w Nowym Sączu, która administruje toaletą na plantach.  – Po każdym wyjściu osoby toaleta będzie się dezynfekowała łącznie z podłogą.

Jedno stanowisko będzie to toaleta przystosowana do potrzeb osoby z niepełnosprawnościami. W tej toalecie znajdzie się także przewijak dla dzieci.

Gdzie ta toaleta byłaby zlokalizowana?

Żródło: sądeczanin.info

https://sadeczanin.info/wiadomosci/w-centrum-nowego-sacza-stanie-w-tym-roku-druga-publiczna-toaleta-moze-juz-jesienia?page=0%2C0

 

 

Interpelacją do Pana Prezydenta Miasta Nowego Sącza, o zwolnienie z opłaty koncesyjnej.

Szanowni Państw,

Wychodząc na przeciw poszkodowanym przedsiębiorcom (restauratorom) prowadzącym działalność gospodarczą na terenie gminy Nowy Sącz z powodu ogłoszenia stanu epidemicznego, a później stanu epidemii. Zwróciłem się z interpelacją do Pana Prezydenta Miasta o wsparcie ich działalności poprzez zwolnienie z opłaty koncesyjnej.

Nowy Sącz, dnia 18 stycznia 2021 r.

Szanowny Pan

Ludomir Handzel

Prezydent Miasta

Nowego Sącza 

Szanowny Panie Prezydencie,

          Na nieco ponad pięć miesięcy w roku 2020, prowadzący działalność gospodarczą musieli zamknąć placówki gastronomiczne z powodu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, a potem stanu epidemii. Uniemożliwiono więc im w tym czasie skorzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

           Zwracam się z prośbą o częściowe zwolnienie przedsiębiorców prowadzących w 2020 roku, punkty sprzedaży na terenie gminy Nowy Sącz z opłaty rocznej, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, należnej w 2021 r.

Osoby prowadzące detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych mają ustawowy obowiązek uiszczania na rzecz gmin opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Artykuł 111 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej ustawa antyalkoholowa) stanowi, że „w celu pozyskania dodatkowych środków na finansowanie zadań określonych w art. 41 ust. 1 gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych”. Nie ma więc wątpliwości, że wspomniane opłaty gminom się należą. Przy czym mogą one je pobierać nie tyle za samo wydanie zezwolenia czy posiadanie go przez przedsiębiorcę (restauratora), ile wyłącznie za korzystanie z niego. W czasie ubiegłorocznej i tegorocznej epidemii, nie było to możliwe.

Wobec powyższego wnoszę jak na wstępie mojej interpelacji.

                                                                                              Z poważaniem, Artur Czernecki

 

Prośba o remont nawierzchni ul.Westerplatte

Nowy Sącz, dnia  7 stycznia 2021 r.

 

 

Szanowny Pan

Ludomir Handzel

Prezydent Miasta

Nowego Sącza

Interpelacja

       Zwracam się uprzejma prośbą o remont nawierzchni ulic Westerplatte oraz ulicy Armii Krajowej

                                                                     Z poważaniem, Artur Czernecki

Zawsze staram się likwidować miejsca niebezpieczne w Nowym Sączu !

Janusz Bobrek

Janusz Bobrek

24 sierpnia 2020 r. na skrzyżowaniu ulic Jagiellońska - Mickiewicza doszło do zderzenia volkswagena golfa ze skuterem yamaha. Jedna osoba z obrażeniami trafiła do szpitala
24 sierpnia 2020 r. na skrzyżowaniu ulic Jagiellońska – Mickiewicza doszło do zderzenia volkswagena golfa ze skuterem yamaha. Jedna osoba z obrażeniami trafiła do szpitala PSP Nowy Sącz

W ubiegłym roku na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i Mickiewicza doszło do 4 wypadków i 10 kolizji, w których ranne zostało 8 osób. W 2020 roku jest podobnie. Ostatni wypadek miał miejsce 24 sierpnia około godziny 10.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że na skrzyżowaniu ulic Jagiellońska-Mickiewicza doszło do zderzenia się pojazdu volkswagen golf, którym podróżowały dwie osoby, i skutera marki yamaha. Pojazdy blokowały całkowicie ruch drogowy. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz rozłączeniu klem akumulatora w skuterze. Osoba poszkodowana została przetransportowana do szpitala przez załogę karetki pogotowia ratunkowego – relacjonuje st. bryg. Paweł Motyka, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Co ciekawe, według policyjnych statystyk, większość aut biorących udział w kolizjach, jest zarejestrowana poza Nowym Sączem, a w każdym z nich zawiniła osoba jadąca z podporządkowanej ul. Mickiewicza, gdzie włączyć można się do ruchu po uprzednim zatrzymaniu się przed znakiem STOP. Dla mniej doświadczonych kierowców to pewne utrudnienie, bo muszą zatrzymać pojazd i zaciągnąć ręczny hamulec. Potem ruszenie z tego wzniesienia powoduje, że uwaga kierowcy nie jest skupiona na obserwacji pojazdów, które poruszają się drogą z pierwszeństwem, ale na samym manewrze ruszania pod górę.

Już na początku tego roku pojawiło się kilka pomysłów na poprawę bezpieczeństwa feralnego skrzyżowania. O separatory lub ograniczenie prędkości apelował radny Artur Czernecki, na co dzień wicedyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu. Teraz o głos mieszkańców Nowego Sącza w tej sprawie zwrócił się prezydent Ludomir Handzel.

– Moją intencją jest likwidacja na terenie Miasta Nowego Sącza miejsc szczególnie niebezpiecznych. Do takich miejsc należy skrzyżowanie ulicy Mickiewicza z ulicą Jagiellońską. Stą proszę mieszkańców Nowego Sącza o opinię, która opcja będzie najlepsza: montaż inteligentnej sygnalizacji świetlnej czy optyczne i techniczne ograniczniki prędkości – zwężenie jezdni, nowe oznakowanie poziome – zaznacza Handzel.

Ankieta prezydenta wywołała sporą dyskusję na profilu społecznościowym. W kolejnych propozycjach od internautów padły pomysły nawet wybudowania tam ronda. Wielu też zwróciło fakt na istotny szczegół, o którym wcześniej na łamach „Gazety Krakowskiej” wspominał Artur Czernecki.

– Tuż za przystankiem drogowym jest bardzo długi odcinek, na którym można zmienić pas ruchu. Często kierowcy w ostatnim momencie dokonują tej zmiany, chcąc dalej jechać ul. Jagiellońską. To myli zaś kierowców włączających się do ruchu z ul. Mickiewicza, bo wpierw widzą, że pas jest wolny i kiedy ruszają nagle mają przed sobą po lewej auto i jest już za późno – tłumaczy zastępca dyrektora MORD w Nowym Sączu i radny miejski. Dodając również, że kierowcy wymijają często zatrzymujący się na przystanku autobus MPK i nie zawsze od razu wracają na lewy pas ruchu czy pamiętają o wyłączeniu kierunkowskazu, gdyby ten sam się nie wyłączy.

Źródło : https://nowysacz.naszemiasto.pl/nowy-sacz-na-skrzyzowaniu-ul-jagiellonskiej-i-mickiewicza/ar/c16-7876597

 

Cieszę się, że prezydent chce realizować pomysły radnych, których określa mianem „niekonstruktywnych”

Nowy Sącz. Powraca temat kolumbarium na cmentarzu miejskim. Prezydent chciałby je jednak wydzierżawić

Janusz Bobrek

Janusz Bobrek

Kolumbarium na Cmentarzu Gołąbkowickim miałaby wybudować i dzierżawić prywatna firma
Kolumbarium na Cmentarzu Gołąbkowickim miałaby wybudować i dzierżawić prywatna firma UM Nowy Sącz
Na Cmentarzu Komunalnym na os. Gołąbkowickim mogłoby powstać kolumbarium na około 2 tys. urn. Prezydent Ludomir Handzel chciałby wydzierżawić na 15 lat część nekropolii prywatnej firmie. Na takie rozwiązanie muszą się jednak zgodzić radni. Od 2009 roku o kolumbarium, ale zarządzane przez miasto, zabiega radny Artur Czernecki. Jego ostatnie interpelacje w tym temacie pochodzą z 2019 roku.

Na cmentarzach komunalnych przy ul. Rejtana i na os. Helena nie ma już nawet skrawka miejsca na nowe groby. Zmarłych można chować jedynie jeszcze w istniejących już rodzinnych grobowcach. Rozwiązaniem problemu mogłoby być kolumbarium. Prezydent Ludomir Handzel ma już gotową koncepcję użytkową kolumbarium na Cmentarzu Komunalnym na os. Goląbkowice.

– Od ponad roku pracuję nad projektem budowy kolumbarium w Nowym Sączu. Teraz pojawił się podmiot, który chce przystąpić do przetargu, jeśli Rada Miasta zaakceptuje mój projekt. Kolumbarium znajdowałoby się na Cmentarzu Gołąbkowickim, tam gdzie obecnie znajdują się tymczasowe krypty. Dzięki budowie takiego obiektu cmentarz zyskałby dodatkowe 2 tysiące miejsc – zaznacza Handzel.
Prezydent Nowego Sącza chciałby zainteresowanej budową takiego miejsca firmie wydzierżawić teren na okres 15 lat. Potem kolumbarium z powrotem trafiłoby w ręce miasta. Byłoby ono umiejscowione tam, gdzie obecnie znajdują się tymczasowe krypty.

– Cieszę się, że prezydent chce realizować pomysły radnych, których określa mianem „niekonstruktywnych”. Budowa kolumbarium na Cmentarzu Gołąbkowickim, o którym mówię od lat, to bardzo dobre rozwiązanie, ale powinno to zrobić miasto i samo nim zarządzać – komentuje Artur Czernecki i dodaje, że po 15 latach kolumbarium się zapełni, firma zarobi, a utrzymanie obiektu pozostanie na barkach miasta.

Projekt uchwały w sprawie kolumbarium na Cmentarzu Gołąbkowickim trafi na sesję 15 września.

Źródło: https://gazetakrakowska.pl/nowy-sacz-powraca-temat-kolumbarium-na-cmentarzu-miejskim-prezydent-chcialby-je-jednak-wydzierzawic/ar/c1-15158214