Czy sam fakt, iż śp.Lech Kaczyński był Honorowym Obywatelem Miasta Nowego Sącza jest małym argumentem przemawiajacym za ?

Szanowni Państwo,

Poniżej publikuje artykuł zamieszczony na stronach naszego miasta.Cieszyć musi fakt ,iż złożona przeze mnie interpelacja wywołała dyskusję publiczną.

Z wyrazami szacunku :Wasz Radny Miasta Nowego Sącza

Artur Czernecki

Rondo Kaczyńskiego w Nowym Sączu? [SONDA]

2013-04-28, Aktualizacja: wczoraj 21:08

Rondo Kaczyńskiego? Artur Czernecki chce, aby śp. Lech Kaczyński miał w Nowym Sączu swoje rondo. Jego imieniem chciałby nazwać rondo, które ma powstać przy budowanej galerii Trzy Korony. Jest jednak kilka konkurencyjnych pomysłów. Który uważacie za najlepszy?

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak przewiduje, że w lipcu obok nowej galerii Trzy Korony nie będziemy przejeżdżać zakorkowanym skrzyżowaniem, ale zapewniającym płynny ruch rondem. Jeszcze nie rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania, które ma zostać zmienione w rondo, a miejsce to już zdążyło wywołać polityczne emocje. Chodzi o jego nazwę.

Rondo Kaczyńskiego?

Na ostatniej sesji radny miasta Artur Czernecki (wykluczony z Prawa i Sprawiedliwości, aktualnie niezrzeszony) złożył interpelację z wnioskiem, aby przyszłe rondo nazwać imieniem Lecha Kaczyńskiego.

– W ten sposób wyrazimy swoją pamięć o nie tylko honorowym obywatelu miasta, ale również o niezłomnym mężu stanu. Liczę, że pan prezydent Ryszard Nowak oraz radni miasta przychylą się do tej propozycji i ponad podziałami politycznymi zostanie podjęta stosowna uchwała – mówił Czernecki.

Rondo ofiar katastrofy?

Na kontrę nie trzeba było długo czekać. Z pierwszą wystąpił radny PO Grzegorz Fecko. – Proponuję, aby rozważyć nazwę uwzględniającą wszystkie ofiary: „Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej”. Liczę na szerokie porozumienie Rady Miasta w tej sprawie – oświadczył Fecko w ostatnim punkcie sesji poświęconym wolnym wnioskom.

Co na to prezydent?

– Nazwanie ronda to kompetencja rady miasta. Szczerze mówiąc dla mnie to drugorzędny problem jak nazwać rondo. A propozycji jest znacznie więcej niż te dwie. Proponowałbym nie martwić się o na zapas o nazwę. Najpierw przebudujmy to skrzyżowanie – powiedział nam Ryszard Nowak. Dodał jednocześnie, że finału prac można spodziewać się w lipcu. Raz rozpoczętą polemikę trudno jednak zatrzymać.

A może upamiętnić naszych sądeckich bohaterów?

Radny Józef Hojnor proponuje, aby patronem ronda był śp. proboszcz Stanisław Lisowski, prałat bazyliki św Małgorzaty. – Dlaczego? Bo kochał Nowy Sącz, żył dla miasta i właśnie tacy ludzie powinni patronować sądeckim ulicom, placom i rondom – twierdzi Hojnor.

Na rozpatrzenie od wielu lat czeka też propozycja 91-letniego sądeczanina Władysława Żaroffe, przyjaciela aktorki -patriotki Zofii Rysiównej i jej brata Zbigniewa – bohaterskiego kuriera AK, który współorganizował odbicie z rąk Niemców Jana Karskiego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.Obydwoje byli sądeczanami. – Ciekawe czy doczekam, aby jakąś sądecką ulicę, a może rondo nazwać imieniem Rysiów. Przecież bardzo na to zasługują – mówi pan Władysław.

A Ty jaką masz na ten temat opinię? Zapraszamy do głosowania w naszej sondzie i komentowania pod artykułem!

Sonda

Jaką nazwę powinno mieć rondo w Nowym Sączu?

  • Rondo ks. Stanisława Lisowskiego (21%)
  • Rondo o. Adama Kubisza – Gargamela (26%)
  • Rondo Lecha Kaczyńskiego (20%)
  • Rondo Ofiar Katastrofy Smoleńskiej (12%)
  • Rondo Zofii i Zbigniewa Rysiów (12%)
  • Rondo Romana Sichrawy (9%)
Źródło materiału: Naszemiasto.pl Iwona Kamieńska