Szczęśliwy finał odbudowy lądowiska w Nowym Sączu

Otwarcie lądowiska przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Nowym Sączu

27 kwietnia 2012r. zostało uroczyście otwarte lądowisko dla helikopterów przy Sądeckim Oddziale Ratunkowym w Nowym Sączu. Tym samym trwające od wielu lat monity przez radnego Artura Czerneckiego zostały po dziesięciu latach zrealizowane, a lądowisko poświęcone przez kapelana szpitala ks. Józefa Wojnickiego.

Stało się tak dzięki osobistemu zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli, dla których bezpieczeństwo drugiego człowieka jest najważniejsze. Wśród nich nie można pominąć dyrektora Sądeckiego Szpitala – Artura Puszki i jego zastępcy – Marcina Rolki. Podczas uroczystego otwarcia obydwaj Arturowie- Puszko i Czernecki – nie kryli z tego powodu wspólnej satysfakcji, co zdołali zauważyć przybyli licznie na tę uroczystość zaproszeni goście.

?W końcu – jak to powiedział dyrektor do Czerneckiego ? wraz z oddaniem lądowiska skończą się interpelacje Czerneckiego?.  Podkreślił jednocześnie, że były one dla niego mobilizujące do działania oraz podziękował radnemu za zaangażowanie się w modernizację zdewastowanego, starego, wyłączonego z użytkowania lądowiska. Artur Czernecki odpowiedział: ?Dziękuję Panu dyrektorowi i przepraszam, jeżeli mój głos był być może czasami zbyt mocny, lecz dewastowany teren lądowiska wpływał na moje emocje z tym związane. Dzisiaj jesteśmy wspólnie zwycięzcami toczącej się od lat batalii o modernizację lądowiska.?

Do podziękowań dla wszystkich, którzy przyczynili się do modernizacji lądowiska, dołączył m.in. senator Stanisław Kogut, Prezydent Miasta Nowego Sącza – Ryszard Nowak, Starosta Nowosądecki – Jan Golonka, Barbara Bulanowska – dyrektor małopolskiego oddziału NFZ.

Lądowisko formalnie funkcjonuje od stycznia, kiedy to zostało wpisane oficjalnie do ewidencji lądowisk cywilnych Urzędu Nadzoru Lotnictwa Cywilnego, jako obiekt przystosowany do startów i lądowań śmigłowców. Od tego czasu kilkakrotnie było już wykorzystywane do ratowania życia ludzkiego.

Po modernizacji lądowisko zyskało betonową płytę do lądowania o wymiarach: 35×35 metrów, na której mogą przysiąść śmigłowce o masie do 6 ton. Ponadto  lądowisko zostało wyposażone w: wskaźniki wiatru i ścieżki schodzenia, oświetlenie nawigacyjne i najnowocześniejsze urządzenia elektroniczne pozwalające na lądowanie nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych  jak i również nocną porą.

Podczas  uroczystego otwarcia  pokaz akcji ratowania rannego zaprezentowała  grupa specjalna z Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu przy udziale ratowników  Grupy Krynickiej GOPR.

Media o uroczystości :

http://www.rtk.pl/dnn_rtk/Home/ViewVideo/tabid/63/Default.aspx?id=2108

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci/helikopter-wyladowal-pod-szpitalem-otwarcie-ladowiska,33404

http://ratownik-med.pl/index.php/aktualnosci/ratownictwo-mainmenu-148/6473-nowy-sacz-otwarcie-ladowiska-przy-szpitalu-w-tym-miesiacu.html

http://rdnns.pl/index.php/nowy-sacz-11/835-ladowisku-przy-szpitalu-juz-otwarte

http://www.ntvsadecka.pl/1,152-oficjalne_otwarcie..html

http://ratunek24.pl/454/nowy-sacz-lotnisko-juz-oficjalnie-otwarte

http://tv-ns.pl/wydarzenia/material/5640/b/1.html

http://www.youtube.com/watch?v=GJilmf14Gzs

http://www.youtube.com/watch?v=Vyfrh5b9QLU