W dniu dzisiejszym na zaproszenie Pana Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego za które bardzo dziękuję, uczestniczyłem w ważnym dla Naszej przyszłości spotkaniu podczas którego rozmawialiśmy o tym, jak skuteczniej wykorzystywać środki publiczne, promować współdziałanie samorządów, likwidować bariery w poszczególnych obszarach województwa – Małopolska dziś i jutro – sytuacja wyjściowa oraz wyzwania rozwojowe Regionu w perspektywie 2030 roku.
Czytaj dalej
Archiwa tagu: Patryk Wicher
Artur Czernecki uczcił pamięć 96 ofiar katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem
10 kwietnia 2012r. minęła druga rocznica katastrofy polskiego samolotu rządowego Tu-154M pod Smoleńskiem. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Uroczystości upamiętniające tę narodową tragedię rozpoczął Apel Pamięci zorganizowany dla Sądeczan przez Stowarzyszenie „Beskidzkie Więzi” oraz radnych z klubu PiS Artura Czerneckiego i Patryka Wichra . Miał on miejsce w Lasku Falkowskim przy obelisku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Punktualnie o godzinie 8.41 w Nowym Sączu zawyły syreny, a licznie zebrani Sądeczanie uczcili ofiary chwilą ciszy. Następnie krótkie przemówienie do zebranych wygłosił Artur Czernecki, mówiąc m.in. o tym, że żadne inne państwo na świecie nie straciło w jednej chwili swojej elity, swojego najpiękniejszego kwiatu narodowego. Zwrócił również uwagę na to, iż żadne inne miasto w Polsce nie straciło w jednej chwili aż dwóch swoich Honorowych Obywateli – a przecież takimi obywatelami byli w Nowym Sączu śp. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i śp. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźctwie Ryszard Kaczorowski. Ponadto Ziemia Sądecka straciła syna tej ziemi – gen. Franciszka Gągora, który pochodził z niedalekiej Koniuszowej.
Przy zaciągniętej przy obelisku warcie honorowej przez oficerów Straży Granicznej podczas Apelu Pamięci wymieniono nazwiska wszystkich 96. ofiar katastrofy smoleńskiej. Uroczystość poprowadził porucznik Sławomir Kmak z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. Werblista odegrał tremolo, następnie trębacz przepiękny utwór ?Ciszę? oraz wzruszającą pieśń ?Śpij kolego w ciemnym grobie?. Na zakończenie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
??Zdjęcia 1,2,3 z Apelu Pamięci – www.Sądeczanin.info oraz własne
Natomiast o godz.16.00 w sądeckim ratuszu Artur Czernecki uczestniczył w uroczystości z udziałem Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po prezydencie śp. Ryszardzie Kaczorowskim oraz odsłonięciu alabastrowych popiersi prezydentów: Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego ? Honorowych Obywateli Miasta Nowego Sącza. Następnie o godz.17.00 wziął udział w mszy świętej odprawionej w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego(kolejowym), odprawionej przez o. Pawła Adamczyka SJ , który w swoim kazaniu skierował do zebranych następujące słowa, które powinny być wskazówką dla nadchodzących pokoleń: ?Naród musi czcić swoich bohaterów, aby zachować pamięć i tożsamość?.
Po mszy świętej licznie zebrani mieszkańcy Sądecczyzny z honorowym gościem obchodów na czele – Panem Andrzejem Gwiazdą – wzięli udział w marszu pamięci ofiar tragedii smoleńskiej, zorganizowanym przez Panią Antoninę Węglarz z Klubu Gazety Polskiej Nowy Sącz II .