Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej Bp.ks. Andrzej Jeż z tytułem „Przyjaciela Beskidu Sądeckiego”

Biskup tarnowski ks. Andrzej Jeż został uhonorowany tytułem Przyjaciel Beskidu Sądeckiego przyznanym przez Stowarzyszenie Beskidzkie Więzi.
zobacz galerię (28 zdjęć)

Tytuł ten przyznało mu Stowarzyszenie Beskidzkie Więzi.

– To zaszczyt być uznanym za przyjaciela, ale w rzeczywistości to Wy jesteście moimi przyjaciółmi – mówił ordynariusz diecezji tarnowskiej, odbierając statuetkę z rąk prezesa Stowarzyszenia Artura Czerneckiego. – Przecież tu, w Nowym Sączu, byliśmy długo razem, kiedy pełniłem posługę duszpasterską w sanktuarium Przemienienia Pańskiego, czyli bazylice kolegiackiej pod wezwaniem Świętej Małgorzaty. Byliście ze mną wówczas, wskazując, co dla ludzi żyjących w tym pięknym regionie jest najważniejsze – podkreślał.

Biskup dodał, że miło jest wiedzieć, że sądeczanie go pamiętają. Przyznał, że sam wraca wspomnieniami do lat spędzonych w Nowym Sączu.

– Wciąż jednak jesteśmy razem w jednej diecezji, a co najistotniejsze we wspólnocie Kościoła katolickiego – zaznaczył bp Jeż. – W tej wspólnocie jedną z wartości najcenniejszych jest miłość, a nią jest także przyjaźń.

Świadkami nadania tytułu i wręczenia statuetki byli m.in. proboszczowie sądeckich parafii, posłowie Barbara Bartuś, Józef Leśniak i Jan Duda, wiceprezydent miasta Wojciech Piech z zastępcami przewodniczącego Rady Miasta, komendant miejski policji, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej i dyrektorka krakowskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie Beskidzkie Więzi działa od trzynastu lat. Zainicjowało wiele akcji promujących region i służących mieszkańcom.

Niektóre, jak Mistrzostwa Nowego Sącza w Grillowaniu i Turniej Gmin Beskidu Sądeckiego, organizuje pod patronatem medialnym ?Gazety Krakowskiej?.

– Stowarzyszenie docenia tych, którzy mają pozytywny wpływ na codzienność regionu – mówi przewodniczący Stowarzyszenia Artur Czernecki. Formą tej podzięki są tytuły i statuetki Przyjaciel Beskidu Sądeckiego. Łącznie z tą dla księdza biskupa wręczono ich siedem.

Laureaci to Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, przedsiębiorcy: Zbigniew Szubryt, Kazimierz Pazgan, Janusz Komurkiewicz oraz prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.

Gazeta Krakowska red. Stanisław Śmierciak 

Więcej na temat:

Źródło ; http://nowysacz.naszemiasto.pl/artykul/biskup-tarnowski-andrzej-jez-przyjacielem-beskidu,4352291,artgal,t,id,tm.html

 

Wywiad udzielony przez Artura Czerneckiego dla portalu internetowego www.sądeczanin.info z okazji wyboru ks. Biskupa Andrzeja Jeża na ordynariusza diecezji tarnowskiej.

Wybór bpa Jeża na ordynariusza to wielki dar dla sądeczan

Biskup Andrzej Jeż będzie przewodniczył mszy świętej z okazji jubileuszu 20-lecia zespołu ?Promyczki?. Sądeczanie z radością przyjęli wiadomość o jego wyborze na ordynariusza diecezji tarnowskiej. Biskup, jako proboszcz parafii św. Małgorzaty, spędził w Nowym Sączu 2 lata.

? To jeden z najlepszych proboszczów, jakich miał Nowy Sącz ? mówi radny miejski Artur Czernecki, który w czasie, gdy ks. Andrzej Jeż pełnił posługę proboszcza sądeckiej bazyliki, był przewodniczącym Rady Miasta Nowego Sącza. ? Od niego uczyłem się jak dostrzegać i rozumieć ludzkie problemy. Razem organizowaliśmy spotkania noworoczne samorządowców, urzędników ratusza i kapłanów. W 2009 roku przygotowaliśmy konferencję historyczną poświęconą księdzu Jerzemu Popiełuszce i kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu ?Droga do wolności, drogą przez mękę?. Wspierał mnie też mocno w działalności charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych.
Ksiądz Andrzej Jeż decyzją biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca został proboszczem bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu 29 lipca 2007 r. Do parafii trafił w niezwykle trudnych okolicznościach, po samobójczej śmierci ks. Waldemara Durdy. Został dobrze przyjęty. Podołał wyzwaniu i w ciągu 27 miesięcy stał się niekwestionowanym autorytetem w życiu parafii i miasta. Pielęgnował ? przy wzajemnym poszanowaniu autonomii ? pozytywne kontakty z władzami samorządowymi i opiniotwórczymi środowiskami sądeczan.
Zawsze potrafił łagodzić sytuacje, nie podgrzewał konfliktów, wspaniale nawiązywał dialog ? wspomina Artur Czernecki. ? Nas, samorządowców, uczył przede wszystkim cierpliwości i zrozumienia, także dla siebie nawzajem.
Sądecką zasługą ks. Jeża było silne wsparcie inicjatyw kulturalnych, np. Jarmarku św. Małgorzaty czy licznych wystaw organizowanych przez Muzeum Okręgowe, którym towarzyszyły unikatowe wydawnictwa. Wzbogacił także istotnie życie liturgiczne i uroczystości odpustowe. Adaptował gotycką kruchtę na cele kaplicy kultu św. Małgorzaty. Poddał konserwacji rzeźby dwunastu apostołów, pamiętające jagiellońskie czasy, odnowił także gotycką Madonnę z Dzieciątkiem, unikatowe dzieło sztuki tego okresu.
Zainicjował (plany są już gotowe, a przygotowania zaawansowane) rewitalizację otoczenia bazyliki, wyeksponowanie historycznej skarpy, podświetlenie całego kompleksu, rekonstrukcję murów, połączoną z polowym ołtarzem i zapleczem dla pielgrzymów. Marzył mu się podziemny parking.
20 października 2009 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Andrzeja Jeża biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną w Tigillava (Północna Afryka). Sakrę biskupią ? z rąk biskupa Wiktora Skworca ? przyjął 28 listopada 2009 r. w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Biskup Jeż na hasło swojej pasterskiej posługi wybrał słowa: ?Ad laudem Trinitatis et Deiparae? (Na chwałę Trójcy Świętej i Bogurodzicy). W minioną sobotę ? 12 maja ? został ordynariuszem diecezji tarnowskiej.
? Nie jest to dla mnie jakieś zaskoczenie ? mówi ks. Jan Piotrowski, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. ? Cieszę się bardzo, że wybrano biskupa spośród duchowieństwa tarnowskiego . Biskup Andrzej Jeż dał się poznać jako wspaniały kapłan, który w czasie swojej posługi w Nowym Sączu cieszył się wielkim szacunkiem i autorytetem wśród wiernych.
Z nominacji cieszą się także mieszkańcy naszego regionu, którzy w rozmowie z Krystyną Pasek z radia RDN Nowy Sącz przyznają, że przez dwa lata swojej pracy duszpasterskiej w Nowym Sączu ks. Andrzej Jeż zdobył ich serca.

Posłuchaj RDN

To wielki dar dla sądeczan, że otrzymaliśmy takiego ordynariusza ? dodaje Artur Czernecki.

? Diecezja tarnowska nie jest łatwa i teraz przed księdzem ordynariuszem sporo pracy, ale będziemy się za niego modlić, aby Bóg umacniał go w tej posłudze.
Czytaj:
Bp Andrzej Jeż został nowym biskupem tarnowskim
Radość w Nowym Sączu i Limanowej. Bp Jeż prosi o modlitwę
Limanowianie o swoim krajanie – biskupie tarnowskim

Kinga Bednarczyk, Krystyna Pasek (radio RDN Nowy Sącz)
Fot. arch

żródło : www. sadeczanin.info