Jeżeli dostrzegłeś zmiany na osiedlu czy w Nowym Sączu, to proszę o Twój głos, abym mógł dalej służyć Naszemu miastu.

Ocena współpracy i zaangażowania Prezydenta Ludomira Handzla w realizację inwestycji w wyborczym okręgu nr 2
Jestem zadowolony z efektów współpracy z Prezydentem Ludomirem Handzlem oraz z jego zaangażowania w realizację inwestycji w naszym obszernym okręgu nr 2. Dzięki moim interpelacjom i wnioskom do budżetu udało się zrealizować część projektów, które były istotne dla lokalnej społeczności. Prezydent Handzel wykazał się otwartością na głos mieszkańców, słuchając ich potrzeb i sugestii. Jestem wdzięczny Prezydentowi za jego wsparcie i możliwość liczenia na niego w trudnych momentach. Jego determinacja i zaangażowanie pozwoliły nam osiągnąć cele pomimo obszerności okręgu. Niezmiennie mogłem polegać na jego wsparciu, co cenię sobie najbardziej. Dziękuję za niepodzielność i skuteczność w działaniu na rzecz naszej społeczności.

Ustawić separatory ruchu drogowego

Skrzyżowanie ul. Jagiellońskiej i Mickiewicza pełne wypadków

Janusz Bobrek

Janusz Bobrek

5 lutego 2020 r. doszło do zderzenia czołowo-bocznego dwóch samochodów osobowych: ford mondeo i audi a4
5 lutego 2020 r. doszło do zderzenia czołowo-bocznego dwóch samochodów osobowych: ford mondeo i audi a4 Janusz Bobrek
Zobacz galerię (6 zdjęć)

 
Pod nowosądecką delegaturą Urzędu Wojewódzkiego średnio co cztery tygodnie dochodzi do kolizji lub wypadku drogowego. Co sprawia, że pozornie proste skrzyżowanie jest kłopotem dla wielu kierowców, zwłaszcza tych spoza Nowego Sącza? Bywa tu też niebezpiecznie dla przechodniów, bo rozbite auta zatrzymują się na chodniku lub elewacji pobliskiego budynku. Jest za to kilka pomysłów na poprawę bezpieczeństwa feralnego skrzyżowania.

W 2019 roku na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i Mickiewicza doszło do 4 wypadków i 10 kolizji, w których ranne zostało 8 osób. Już w tym roku 2020 w ciągu stycznia i pierwszego tygodnia lutego miały miejsce dwie groźnie wyglądające kolizje. Ostatnia z nich 5 lutego, kiedy tuż przed godz. 17 doszło do zderzenia czołowo-bocznego dwóch samochodów osobowych. Pojazdami poruszało się 6 osób.

– Ruch na skrzyżowaniu przez godzinę był utrudniony i blokowany przez uszkodzony pojazd. Podobnie ruch pieszy chodnikiem ul. Jagiellońską i skręt w ul. Mickiewicza, bo blokowany był przez drugi uszkodzony pojazd. Działania zastępów straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz sprawdzeniu stanu osób, które brały udział w zdarzeniu. Poszkodowana została jedna osoba, która została przetransportowana do szpitala – zaznacza st. bryg. Paweł Motyka, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Oba auta zarejestrowane były poza Nowym Sączem: jedno w powiecie nowosądeckim, drugie bocheńskim. Z szesnastu przywoływanych zdarzeń, tylko cztery auta zarejestrowane były w Nowym Sączu, zaś pozostałe poza jego granicami, w tym jedno na Słowacji i w Wielkiej Brytanii. Z czego wynika, że skrzyżowanie sprawia najwięcej problemu przyjezdnym.

Winni tylko włączający się do ruchu?

W każdym z wypadków zawiniła osoba jadąca z podporządkowanej ul. Mickiewicza, gdzie włączyć można się do ruchu po uprzednim zatrzymaniu się przed znakiem STOP. Skąd wynika tyle kolizji i wypadków?

– Topografia terenu, bo mamy podjazd pod górkę, widoczność utrudnia też pobliski budynek. Dla mniej doświadczonych kierowców to pewne utrudnienie, bo muszą zatrzymać pojazd i zaciągnąć ręczny hamulec. Potem ruszenie z tego wzniesienia powoduje, że uwaga kierowcy nie jest skupiona na obserwacji pojazdów, które poruszają się drogą z pierwszeństwem, ale na samym manewrze ruszania pod górę – tłumaczy podinsp. Albert Kogut, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Dodaje, że szeroka ul. Jagiellońska pozwala na rozwijanie wysokiej prędkości i nie zawsze kierowcy dostosowują się tu do przepisów ruchu drogowego.

Na wniosek Policji Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu zamontował lustro przy skrzyżowaniu, dzięki któremu poprawiła się widoczność.

– Jesteśmy nadal w kontakcie z MZD. Rozmawialiśmy o zmianie oznakowania w tym rejonie, tak aby kierowcy jadący ul. Jagiellońską od strony rynku mieli wizualne wrażenie zwężenia drogi i zmniejszyli prędkość do satysfakcjonującej i mieli większy ogląd na to, kto włącza się do ruchu – dodaje naczelnik sądeckiej drogówki.

Mylący kierunkowskaz

W ubiegłym roku kobieta kierująca samochodem osobowym, który włączał się do ruchu z ul. Mickiewicza, zderzyła się z drugim jadącym ul. Jagiellońską. Na miejscu tłumaczyła wówczas, że zmylił ją lewy kierunkowskaz auta jadącego ul. Jagiellońską, co miało oznaczać, że pojazd skręci w lewo i zjedzie w dół ul. Mickiewicza. Tak się dzieje, kiedy ktoś na dwupasmowej Jagiellońskiej zmieni pas ruchu z lewego na prawy i nie wyłączy w porę kierunkowskazu.

– Tuż za przystankiem drogowym jest bardzo długi odcinek, na którym można zmienić pas ruchu. Często kierowcy w ostatnim momencie dokonują tej zmiany, chcąc dalej jechać ul. Jagiellońską. To myli zaś kierowców włączających się do ruchu z ul. Mickiewicza, bo wpierw widzą, że pas jest wolny i kiedy ruszają nagle mają przed sobą po lewej auto i jest już za późno – tłumaczy Artur Czernecki, zastępca dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu i radny miejski. Dodaje również, że kierowcy wymijają często zatrzymujący się na przystanku autobus MPK i nie zawsze od razu wracają na lewy pas ruchu czy pamiętają o wyłączeniu kierunkowskazu, gdyby ten sam się nie wyłączy.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza ma pomysł jak poprawić bezpieczeństwo na feralnym skrzyżowaniu.

Tuż przed skrzyżowaniem na odcinku dziesięciu czy piętnastu metrów należałoby ustawić separatory ruchu drogowego, które oddzieliłyby pasy i uniemożliwiły w ostatnim momencie zmianę pasa z prawego na lewy. Spróbujmy, bo może takie rozwiązanie zda egzamin – zaznacza Czernecki, który w tej sprawie złożył już interpelację do prezydenta Ludomira Handzla i dodaje, że Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu od lat realizuje szereg programów, prelekcji i konkursów mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach całego regionu.

Na razie „Gazecie Krakowskiej” nie udało się uzyskać informacji na temat proponowanych zmian od dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

żródło: https://nowysacz.naszemiasto.pl/skrzyzowanie-ul-jagiellonskiej-i-mickiewicza-pelne-wypadkow/ar/c4-7550723

Media pisały:

http://www.rdn.pl/news/separatory-ul-jagiellonskiej-sprawi-ze-bedzie-wypadku-skrzyzowaniu-ul-mickiewicza

https://sadeczanin.info/wiadomosci/separatorow-ruchu-na-jagiellonskiej-nie-bedzie-bo-sa-niebezpieczne

https://bip.malopolska.pl/nowysacz,a,1739982,interpelacja-ws-zamontowania-separatorow-ruchu-drogowego-przed-skrzyzowaniem-ul-jagiellonskiej-i-ul-.html

 

 

Knot czy audyt w MOK Nowy Sącz ?

Miasto prześwietliło MOK. Ich zdaniem źle wydano 400 tys. zł

Janusz Bobrek

Janusz Bobrek

Wydział Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej UMNS przedstawił wyniki audytu miejskiego Ośrodka Kultury. Zdaniem urzędników placówka źle wydatkował pieniądze
Wydział Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej UMNS przedstawił wyniki audytu miejskiego Ośrodka Kultury. Zdaniem urzędników placówka źle wydatkował pieniądze Tatiana Biela
Nieuzasadnione wydatki na ciastka i catering, nieprawidłowości w zakresie dystrybucji i sprzedaży biletów na Jesienny Festiwal Teatralny oraz 402 tys. zł źle wydatkowanych pieniędzy to pokontrolne wnioski z audytu Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Miejską jednostkę prześwietlały służby prezydenta Ludomira Handzla, ale zdaniem wielu daleko od profesjonalnych standardów. – Ten raport to knot, nadający się tylko do kosza na śmieci – komentuje radny Artur Czernecki.

O kontroli było już głośno, kiedy organizatorzy Jesiennego Festiwalu Teatralnego poinformowali, że rezygnują ze współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Sączu. Wówczas Nowosądecka Jesień Teatralna miał zastąpić Jesienny Festiwal Teatralny. Władze Nowego Sącza nie były zainteresowane kontynuacją imprezy z 23-letnią już tradycją, dodatkowo zleciły kontrolę wydatków z ostatnich lat imprezy. Jesienny Festiwal z otwartymi ramionami przyjął burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, a w tym czasie w MOK-u trwała w najlepsze kontrola. Jej wyników nie chciał przyjąć dyrektor Dawid Listos, który po kilku tygodniach urzędowania zwolnił się z funkcji, przyznając, że w dalszej pracy pozbawiony były podejmowania samodzielnych decyzji.

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez Wydział Bezpieczeństwa i Kontroli Wewnętrznej UMNS podpisał już pełniący obowiązki dyrektora MOK Marcin Poręba. W czterostronicowym raporcie zawarte jest szereg uwag na temat nieprawidłowego funkcjonowania jednostki. Najwięcej dotyczy dokumentacji finansowo-księgowej, zwłaszcza podczas organizacji Jesiennego Festiwalu Teatralnego (tajemniczo brzmiące „wątpliwe wydatki rozliczane w ramach organizacji kolejnych edycji”), liczne przypadki nieterminowego regulowania zobowiązań, wydatki na usługi cateringowe, w tym przypadek dokonania takiego wydatku bez upoważnienia dyrektora.

Zdaniem kontrolujących wypłacano wynagrodzenie „podwójnie” do tej samej umowy, a często nie dbano o interes placówki zawierając inne umowy. Całość wniosków kończy się uwagą, że nieprawidłowości finansowe wyliczone zostały na kwotę 402 107 zł.

– Ten raport to knot, nadający się tylko do kosza na śmieci. Sposób przeprowadzenia kontroli urąga wszelkim standardom. Z placówki wynoszono na zewnątrz ważne dokumenty, a kontrola odbyła się bez udziału strony kontrolowanej. Po drodze było też wiele innych błędów. A co by było gdyby z powrotem nie wrócono ważnych faktur? – wylicza radny Artur Czernecki, wiceprzewodniczący Komisji Kultury, Sztuki i Współpracy z Miastami Partnerskimi.

Aktualnie Komisja Kultury pozytywnie zaopiniowała bilans placówki za 2019 rok, wcześniej podobnie było z rokiem 2018 (nie było mowy o rzekomych nadużyciach), a sprawozdanie przyjął Ludomir Handzel. Od czasu, kiedy został wybrany na urząd prezydenta z dyrektorskim stołkiem pożegnała się Marta Jakubowska, a rezygnację złożył wybrany w tym roku w konkursie Dawid Listos. Oprócz nich na pełniących tę funkcje zostali kolejno powołani: Katarzyna Luksa, Anna Bednarczyk-Maśko i obecnie Marcin Poręba.

źródło : https://nowysacz.naszemiasto.pl/miasto-przeswietlilo-mok-ich-zdaniem-zle-wydano-400-tys-zl/ar/c1-7722239

 

Sprawozdanie z działalności radnego Artura Czerneckiego

Koniec kadencji to dobry czas na podsumowania dotyczące działalności samorządowej. Poniżej zamieszczamy sprawozdanie ze spraw, w które jako radny angażował się sądecki samorządowiec i społecznik Artur Czernecki.

Artur Czernecki to znany sądecki działacz społeczny, samorządowiec, Przewodniczący Zarządu Osiedla Falkowa, organizator wielu imprez charytatywnych, aktywizujących środowiska dzieci i młodzieży, osób starszych i samotnych, a także niepełnosprawnych. Posiada wykształcenie wyższe, jest magistrem Pedagogiki Resocjalizacyjnej i Sądowej oraz Profilaktyki Społecznej. W minionych kadencjach, latach 2002-2014, był Radnym Miasta Nowego Sącza, pełniąc m.in. funkcje: Przewodniczącego Rady Miasta Nowego Sącza, Wiceprzewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Sztuki, członka Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej, członka Komisji ds. Rodziny, członka Powiatowej Rady Zatrudnienia.

Osobę Artura Czerneckiego w poprzednich kadencjach popierały stowarzyszenia:

? Związek Sybiraków Oddział w Nowym Sączu;
? Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Oddział Miejski w Nowym Sączu;
? Polski Związek Niewidomych – Okręg Małopolski koło w Nowym Sączu;
? Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Zarząd Okręgowy
w Nowym Sączu;
? Stowarzyszenie ?Beskidzkie Więzi? w Nowym Sączu;
? Stowarzyszenie ?Przyjaciele Serca i Życia? w Nowym Sączu;
? Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Opiekunów ?Spokojne jutro?;
w Nowym Sączu;
? Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział Nowy Sącz
– Okręg Tarnowski;
? Stowarzyszenie ?Kobiet po Mastektomii? – ?Klub Sądeckich Amazonek?
im. Heleny Włodarczyk w Nowym Sączu;
? Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo
i Umysłowo ?Nadzieja?.
Z jego inicjatywy organizowano liczne badania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży,
oraz likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Czernecki będąc radnym starał się o wyposażenie sygnalizacji świetlnej w dodatkową sygnalizację dźwiękową dla osób niewidomych i niedowidzących. Wraz z zaprzyjaźnionymi stowarzyszeniami od lat współorganizuje doroczny bal dla dzieci do lat 12 pt. ?Radość Wasza – Radość Nasza?, a także integrujące Nowosądeczan ?Mistrzostwa Nowego Sącza w grillowaniu?, spotkania opłatkowe dla chorych i niepełnosprawnych wspólnie ze Stowarzyszeniem ?Beskidzkie Więzi?, również z udziałem Biskupa Władysława Bobowskiego i Ojca Stanisława Olesiaka, duszpasterza osób niepełnosprawnych, a także Turniej Gmin Beskidu Sądeckiego. Czernecki sprzeciwiał się likwidacji Przychodni Rehabilitacyjnej, lądowiska sanitarnego, Delegatury Urzędu Wojewódzkiego oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu. Za swoją wieloletnią działalność publiczną został odznaczony:

1. Medalem ?Pro Memoria? za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o osobach zasłużonych dla kraju podczas II wojny światowej,
2. Tytułem honorowym ?Zasłużony? dla PWSZ w Nowym Sączu?,
3. Medalem im. dr Henryka Jordana za zasługi dla rozwoju opieki zdrowotnej,
4. Odznaką Honorową za zasługi dla oświaty od MEN za szczególne osiągnięcia na rzecz rozwoju szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz pomoc nauczycielom,
5. Honorową Odznaką ?Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków?,
6. Za serce, zapał i wrażliwość społeczną dwukrotnie nominowany do statuetki ?ZIARNKO GORCZYCY? przez Kapitułę w składzie: Starosta Nowosądecki, Prezydent Miasta Nowego Sącza, Prezes Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ oraz Prezes Związku Sądeczan,
7. Odznaką Honorową Sybiraka przyznawaną przez Zarząd Główny Związku Sybiraków,
8. ?Odznaką Honorową? za zasługi dla oświaty przez Ministra Edukacji Narodowej,
9. ?Odznaką Przyjaciela Dziecka? przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

W ostatniej kadencji, jako radny, składał wiele zapytań i interpelacji, dotyczących m.in.: rozlicznych inwestycji, m.in. wodno-kanalizacyjnych, regulacji potoku Łubinka, parkingu przy szpitalu, przyznawania nagród wyróżniającym się uczniom bądź sportowcom oraz wypłaty stypendiów, wykorzystania obiektów sportowych w czasie wakacji, by mogły z nich korzystać dzieci i młodzież. Wspierał projekt ?Radosna Szkoła?, remonty ul. Jagiellońskiej i Rynku, utrzymanie lądowiska sanitarnego przy sądeckim szpitalu, budowę Instytutu Wychowania Fizycznego przy PWSZ. Zrealizował na prośbę sądeckiej młodzieży wykonania skateparku na Miasteczku Rowerowym. Wspierał inwestycję pn. ?Miasteczko Multimedialne?. W ostatnim czasie czynnie angażował się sprawę budowy ekranów dźwiękoszczelnych przy ul. Warzywnej, gdzie budowana jest obwodnica zachodnia, występował przeciwko lekceważeniu władz miasta starszych mieszkańców osiedla Falkowa, którzy chcieli uzyskać informację na temat programu ?KAWKA?, działa na rzecz powołania Sportowej Spółki Akcyjnej Sandecja, aby ograniczyć wydatki, jakie na klub sportowy Sandecja wydaje Nowy Sącz.

Dużo udało się zrobić, zostało jednak jeszcze sporo pomysłów do zrealizowania. Artur Czernecki chciałby aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z Nowego Sącza. – Przyczyny wyjazdu młodych ludzi z upatruję w słabości samorządu lokalnego w stymulowaniu tworzenia nowych miejsc pracy. Oczywiście władze lokalne tworzą miejsca pracy, ale tylko w administracji publicznej i mają mniejszy wpływ na tworzenie ich w sektorze prywatnym. Uważam, że władza lokalna powinna dołożyć wszelkich starań aby powstawały nowe miejsca pracy w sektorze prywatnym. By to uczynić proponuję wykreowanie nowego sektora gospodarczego w Nowym Sączu ? outsourcingu usług administracyjnych i księgowych ? mówi Czernecki. Realność utworzenia sektora outsourcingu w Nowym Sączu polega m.in. na tym, powinny być tworzone miejsca pracy, które nie są wysoce specjalistyczne. Chodzi nam o dwa typy stanowisk pracy związanych z obsługą asystencką dla dyrektorów dużych firm oraz podstawową obsługą księgową firm zagranicznych. Atrakcyjność tych stanowisk pracy, szczególnie z punktu widzenia młodych ludzi polega na tym, że: – Są to miejsca pracy w firmach o wyraźniej ścieżce rozwoju zawodowego i awansu, nie wymagają wysoce specjalistycznej wiedzy, wykształcenia, czy doświadczenia, charakter pracy na tych stanowiskach sprzyja rozwijaniu rodziny ? mówi Artur Czernecki.

Są także konkretne plany rewitalizacji sądeckiej starówki poprzez dostosowanie kamienic do działalności administracyjnej i księgowej odpowiadającej standardom stawianym przez duże firmy zagraniczne. Po opracowaniu programu, właściciele nieruchomości mogliby starać się o dofinansowanie ze środków unijnych na modernizację kamienic z dostosowaniem do pełnienia funkcji gospodarczej. Właściciele kamienic otrzymaliby do 85% kosztów inwestycji. Źródło finansowania to Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

REJESTR INTERPELACJI I ZAPYTAŃ ZGŁOSZONYCH PRZEZ RADNEGO ARTURA CZERNECKIEGO W KADENCJI 2010 -2014 ( wg.rejestru przekazanego przez Biuro Prezydenta Miasta )