Trzecia Tablica Katyńska w Nowym Sączu, aby ich nazwiska i męczeństwo ,,czas nie zatarł i niepamięć”

Pragnę poinformować, że wspólnymi siłami udało się doprowadzić do finalizacji, a tym samym realizacji skierowanej prośby z 23 kwietnia 2019r. Pana Profesora Jerzego Gizy Honorowego Obywatela Miasta Królewskiego Nowego Sącza, który dzięki swojej pracy badawczej odkrył 33 nazwiska ( 10 Katyń,15 Charków, 3 Twer, 4 Kijów) i 1 nazwisko oficera zmarłego w obozie w Kozielsku, Naszych Katyńczyków związanych z Garnizonem Nowego Sącza i Sądecczyzny. Nowoodkryte 33 nazwiska dopełniły w formie trzeciej części już istniejący dyptyk katyński na zewnętrznej ścianie kościoła pw.św.Kazimierza.
Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy wyrażającej hołd wobec tych oficerów Wojska Polskiego, którzy byli swoją służbą związani z Nowym Sączem, bądź z naszego miasta lub regionu pochodzili, nastąpi 10.04.2021r. o godz. 11.00
Poniżej fotorelacja z podejmowanych działań, aby ich nazwiska i męczeństwo ,,czas nie zatarł i niepamięć”

Pragnę podziękować i składam najwyższe słowa uznania dla Pana prof. Jerzemu  Gizie, za ustalenie kolejnych nazwisk Sądeczan pomordowanych na wschodzie. Księdzu dziekanowi Janowi Siedlarzowi – proboszczowi parafii pw.św.Kazimierza, Panu Prezydentowi Ludomirowi Handzlowi, Radzie Miasta Nowego Sącza na czele z Pania

Iwona Mularczyk, Panu Leszek Zakrzewski PTH, oraz wykonawcy matryc niezawodnemu Marianowi Pażucha, że wspólnymi siłami udało się doprowadzić do finalizacji wykonania trzeciej części monumentu katyńskiego w Nowym Sączu.
Z wyrazami wdzięczności Artur Czernecki

Artur Czernecki uchonorowany medalem ” Pro Patria”

Nowy Sącz. Uhonorowani za troskę o pamięć historii

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę stały się okazją do uhonorowania w Nowym Sączu osób szczególnie aktywnych w troszczeniu się o zachowywanie i przekazywanie młodym pamięci o historii kraju. Podniosła uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Szkole Podstawowej w Wielogłowach noszącej imię wywodzącego się z Nowego Sącza generała Józefa Gizy, który bohatersko walczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

 Archiwum Stowarzeszenia Beskidzkie Więzi
zobacz galerię (16 zdjęć)

Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę stały się okazją do uhonorowania w Nowym Sączu osób szczególnie aktywnych w troszczeniu się o zachowywanie i przekazywanie młodym pamięci o historii kraju. Podniosła uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w Szkole Podstawowej w Wielogłowach noszącej imię wywodzącego się z Nowego Sącza generała Józefa Gizy, który bohatersko walczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

Podczas uroczystej akademii, której oprawę artystyczną przygotowali uczniowie, wręczone zostały medale Pro Patria nadane przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Udekorowani nimi zostali: Tadeusz Giza – syn generała Józefa Gizy, Janusz Kwiatkowski – obecny przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza, Artur Czernecki – były przewodniczący Rady Miasta w Nowym Sączu i zarazem prezes Stowarzyszenia Beskidzkie Więzi, a także Janusz Bielec – były dyrektor Szkoły w Wielogłowach, który doprowadził do uczynienia patronem tej placówki generała Józefa Gizy.

Laudację prezentującą wyróżnionych przedstawił Jerzy Giza, wnuk nieżyjącego generała.

Wykład Jerzego Gizy w interpretacji redaktora Henryka Szewczyka na portalu sadeczanin.info

Jerzy Giza: Lecącym do Smoleńska zabrakło wyobraźni?

Kategoria: Wiadomości 19-04-2013, 11:04

– Na tak zwanej białoruskiej liście katyńskiej z pewnością znajdują się Sądeczanie, dwa nazwiska już znamy. To urodzony w 1904 roku Józef Kaim i urodzony w 1913 roku Bolesław Pierzchała ? powiedział Jerzy Giza. Wczoraj (18 kwietnia) w sali przy galerii kościoła Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu odbyło się spotkanie z autorem ?Nowosądeckiej listy katyńskiej?, zatytułowane ?Katyński łańcuch niewidzialny?.

W pierwszym wydaniu ?Nowosądeckiej Listy Katyńskiej?, które ukazało w 1992 roku, J. Giza zamieścił nazwiska ponad setki katyńczyków, związanych z Nowym Sączem i Sądecczyzną. W drugim poszerzonym wydaniu książki w 1999 roku znalazły się już 224 nazwiska.
Potrzebne będzie trzecie wydanie książki, gdyż ustaliłem nazwiska kolejnych osiemnastu katyńczyków, czyli w sumie 242 nazwiska, ale się z tym nie spieszę, bo czekamy na białoruską listę katyńską, pomordowanych w Mińsku, a pogrzebanych prawdopodobnie w Kuropatach ? mówił Jerzy Giza (zawarł swoje najnowsze ustalenia w artykule opublikowanym w kwietniowym numerze miesięcznika ?Sądeczanin?, aktualnie w sprzedaży).
Prelegent przypomniał klasyczne pozycje książkowe na temat Katynia, począwszy od ?Wspomnień starobielskich? Józefa Czapskiego, wydanych już w 1944 roku. To Czapski powiedział, że Polacy w niewoli sowieckiej dzielili się na optymistów i realistów. Ci pierwsi mówili, że Sowieci przekażą polskich oficerów Niemcom, ci drudzy ? że trafią na Sybir.
– Czapski napisał, że wszystkim zabrakło wyobraźni, bo nikt nie przypuszczał, że Sowieci są zdolni do takiego mordu i czasem się zastanawiam, czy generałom lecącym z prezydentem Lechem Kaczyńskim do Smoleńska na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej nie zabrakło wyobraźni? ? mówił Jerzy Giza. Cytował fragmenty mało znanego wojennego diariusza Andrzeja Bobkowskiego (Szkice piórkiem), który, jak bodaj jedyny, antycypował zbrodnię katyńską.
Podczas dyskusji mówiono o 432 oficerach, spośród prawie 22 tysięcy jeńców polskich, których Sowieci oszczędzili.
? Nieznany jest klucz, wg którego Sowieci wybrali tych ludzi. Interesujące byłoby prześledzenie ich dalszych losów ? mówił prelegent.
Giza przypomniał mało znany fakt, że pisarz Ferdynand Goetel, który znalazł się w delegacji Polskiego Czerwonego Krzyża (za wiedzą rządu londyńskiego), która pojechała wiosną 1943 roku do Katynia, był pierwszym prezesem klubu sportowego ?Sandecja?, gdyż na początku lat 20. kierował warsztatami kolejowymi w Nowym Sączu. W 1 PSP służył drugi członek delegacji PCK, Stanisław Plappert.

***
Radny miejski Artur Czernecki, który w poprzedniej kadencji jako przewodniczący Rady Miasta doprowadził do zamontowania drugiej tablicy katyńskiej w podcieniach kościoła św. Kazimierza stwierdził, że trzeba myśleć o trzeciej tablicy. Czernecki powiedział ponadto, że Jerzemu Gizie należy się tytuł Honorowego Obywatela Nowego Sącza za to co dotąd zrobił dla sprawy katyńskiej na sądeckim gruncie. Sala klaskała. Pomimo niedogodnej pory (środek tygodnia, wczesne popołudnie) frekwencja na odczycie wnuka generała Józefa Gizy była niezła (J. Giza mieszka w Krakowie, gdzie kieruje założoną przez siebie niepubliczną Szkoła Podstawową im. J. Piłsudskiego i Gimnazjum im. Zb. Herberta).  Przybyło ok. 70 osób, w tym grupka harcerzy. Młodzież deklamowała wiersze o tematyce katyńskiej i smoleńskiej, puszczono fragment nagrania z Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie, na  ekranie przewijaly się fotografie sądeckich katyńczyków.
Spotkanie z Jerzym Gizą prowadziła Bożena Kwitowska, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej diec. tarnowskiej i zarazem szefowa Akcji Katolickiej przy parafii MB Niepokalanej.
– Było to już ostatnie wydarzenie towarzyszące wystawie ?Zbrodnia katyńska”, przypominające zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie ? mówi Anna Wideł z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.
Wystawę można obejrzeć do 20 kwietnia (sobota). Warto dziś lub jutro zajrzeć do galerii przy kościele na Milenium. Na wystawie jest m.in. eksponowana pierwsza strona gadzinowego ?Gońca Krakowskiego? z 14 kwietnia 1943 r., w którym podano po raz pierwszy o odkryciu przez Niemców zbiorowych mogił polskich oficerów pod Smoleńskiem. Duże wrażenie robią też afisze katyńskie z nazwiskami pomordowanych oficerów polskich, którymi Kraków był oblepiony wiosną 1943 roku.
(HSZ), fot. własne

Żródło : sadeczanin.info

?Prezydent Ryszard Kaczorowski Honorowy Obywatel ziem i miast Rzeczypospolitej?

Prezentacja oraz promocja  książki ?Prezydent Ryszard Kaczorowski Honorowy Obywatel ziem i miast Rzeczypospolitej?Na Zamku Królewskim w Warszawie

Dr hab. Andrzej Kunert ? sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk
i Męczeństwa oraz Leszek Celej ? dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej zaprosili byłego przewodniczącego Rady Miasta Nowego Sącza Artura Czerneckiego do udziału w uroczystości, jaka miała miejsce w dniu 19 kwietnia 2011r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas spotkania odbyła się prezentacja i promocja książki ?Prezydent Ryszard Kaczorowski. Honorowy Obywatel ziem i miast Rzeczypospolitej ? autorstwa Wiktora Cygana, Jana Tarczyńskiego, Wiesława Wysockiego.

Artur Czernecki pełniąc funkcje przewodniczącego Rady Miasta, przyczynił się osobiście do przyznanie przez Radę Miasta Nowego Sącza tytułu Honorowego Obywatela dla Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Pani Karolina Kaczorowska małżonka tragicznie zmarłego Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej
w bezpośredniej rozmowie podziękowała Arturowi Czerneckiemu za obecność, oraz za ciepłe przyjęcie podczas wizyt w Nowym Sączu. Wyraziła wszelkie uznanie za nadanie zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza dla jej męża. Artur Czernecki nie krył wzruszenia tymi komplementami i powiedział, że był to dla niego zaszczyt i honor dodając, że Pan Prezydenta Ryszard Kaczorowski w pełni zasłużył na to wyróżnienie, jakim obdarzyła go Rada Miasta.

Będący na uroczystej prezentacji przewodniczący Komitetu Honorowego Wydawnictwa ks. Józef kardynał Glemp ? Prymas Polski (Senior ) przekazał wyrazy uznania  Arturowi Czerneckiemu za zaangażowanie w przekazywaniu prawdy historycznej, życząc błogosławieństwa Bożego w dalszej pracy dla dobra Ojczyzny.

Foto Sławomir Sikora oraz własna