Brak wsparcia dla niepełnosprawnych przez PLH

Nowy Sącz. Burzliwa dyskusja o programie dla niepełnosprawnych, czyli kto więcej pomaga

Janusz Bobrek

Janusz Bobrek

Biskup Andrzej Jeż podczas 25. Sądeckiego Opłatka dla Osób Niepełnosprawnych. W tym roku inicjatywa Stowarzyszenia Beskidzkie Więzi nie otrzymała miejskiego dofinansowania
Biskup Andrzej Jeż podczas 25. Sądeckiego Opłatka dla Osób Niepełnosprawnych. W tym roku inicjatywa Stowarzyszenia Beskidzkie Więzi nie otrzymała miejskiego dofinansowania Janusz Bobrek
W gorącej atmosferze nowosądeccy radni przyjęli program działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Głosowanie poprzedziła kłótnia, o to kto i jak pomaga osobom niepełnosprawnym w mieście i czy dobrze z tego zadania wywiązuje się prezydent i jego urzędnicy. Ostatni sesja pokazała, że trudno o porozumienie między podzielonymi radnymi.

Nowosądeccy radni przyjęli „Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami na lata 2021-2026”, chociaż jak zaznaczyła to w trakcie trwania obrad radna Barbara Jurowicz, to uchwała przygotowana na zasadzie kopiuj wklej, a władze Nowego Sącza nie mają pomysłu na długofalowe działania na rzecz niemałego w mieście środowiska.

– To fikcyjna uchwała, bo nie spełnia oczekiwań osób z niepełnosprawnościami, co było nawet opiniowane przez niektórych radnych na komisjach merytorycznych. Niestety osoby niepełnosprawne traktowane są po macoszemu i pamięta się o nich w trakcie kampanii wyborczej. Był okres, kiedy likwidowaliśmy bariery architektoniczne, a teraz ich przybywa – zaznacza Artur Czernecki, który od ponad 25 lat zaangażowany jest w działalność charytatywną i społeczną. Radny w trakcie prezentacji uchwały wytknął władzom miasta, że po raz pierwszy od wielu lat nie udzieliły wsparcia dla organizowanej przez Stowarzyszenie Beskidzkie Więzi wigilii dla osób niepełnosprawnych, chorych i samotnych (w tym roku stowarzyszenie przygotuje paczki).

– Ważne dla tych osób jest organizowanie stałej pomocy. Takie inicjatywy wspomagajmy. Niepełnosprawność to bardzo delikatny temat. Również systematycznie pracuję z tymi ludźmi. Nie wciągajmy niepełnosprawnych do polityki – zaznaczył w trakcie dyskusji Tomasz Baliczek, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki UM Nowego Sącza.
Jego słowa wywołały trwający kilka godzin spór kto i jak pomaga osobom z niepełnosprawnościami w Nowym Sączu, czy się z tym obnosi publicznie czy nie. Sami radni w swoich wystąpieniach przyznali, że dyskusja jest żenująca i uwłaczająca godności. Po jej formalnym zamknięciu przyjęto program głosem 20 radnych za i trzech wstrzymujących się od głosu. Wspólnie ustalono, że w przyszłym roku radni jeszcze raz i z większą troską pochyla się nad programem z myślą o osobach z niepełnosprawnościami.

źródło https://nowysacz.naszemiasto.pl/nowy-sacz-burzliwa-dyskusja-o-programie-dla/ar/c1-8022697

:

Biskup Andrzej Jeż *Przyjacielem Beskidu Sądeckiego*

Nowy Sącz: 25. wigilia dla potrzebujących. Biskup Andrzej Jeż *Przyjacielem Beskidu Sądeckiego*

Podczas jubileuszowej, 25. wigilii osób samotnych, niepełnosprawnych i chorych, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Beskidzkie Więzi, biskup Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż został uhonorowany tytułem, oraz statuetką „Przyjaciela Beskidu Sądeckiego”.

Wigilia została zorganizowana w Szkole podstawowej nr 20 w Nowym Sączu. Zgromadziła ok. 300 osób.

-To była chyba największa w Małopolsce wigilia, która zgromadziła tyle osób naraz pod jednym dachem – mówi jej organizator, Artur Czernecki, prezes stowarzyszenia Beskidzie Więzi.

-Uczniowie tej placówki, pod opieką pani Ewy Janus, przygotowali  koncert kolęd. Od wiceprezydenta Wojciecha Piecha otrzymały słodycze – dodaje Czernecki, który wraz z Barbarą Jurowicz, wręczyli biskupowi Andrzejowi Jeżowi statuetkę „Przyjaciel Beskidu Sądeckiego”.

– Codziennie modlę się w intencji całej mojej diecezji, wspólnoty, która liczy ponad milion wiernych. Mam świadomość, że podobnie jak wy, też przeżywam chwile niełatwe i uświadamiam sobie fakt, że razem codziennie idziemy tą samą drogą – mówił ordynariusz Diecezji Tarnowskiej.

 To bardzo ważne, żeby iść razem, bo potrzebujemy wokół siebie przyjaciół.

Do tej pory Stowarzyszenie Beskidzie Więzi przyznało siedem statuetek „Przyjaciel Beskidu Sądeckiego”. Otrzymali je m.in.: prezydent Ryszard Nowak, Kazimierz Pazgan i Zbigniew Szubryt.

Podczas spotkania był także czas na złożenie świąteczno-noworocznych życzeń.

Ta piękna oprawa dzisiejszej uroczystości, ta podniosła atmosfera, którą zbudował występ chóru, te serdeczności i to ciepło, którego tutaj doświadczamy, to widome znaki tego, że już niedługo narodzi się Jezus Chrystus – mówił wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

***

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących organizacji: Stowarzyszenia Spokojne Jutro, Klubu Sądeckich Amazonek, Stowarzyszenia Nadzieja, Stowarzyszenia Przyjaciół Serca i Życia, Stowarzyszenia Sądeczanie Razem, Polskiego Związku Niewidomych, Fundacji Władysława Lorka Pomagam Niewidomym, Polskiego Związku Diabetyków, Fundacji MADA, Koła chorych dzieci na celiakie przy TPD, Polskiego Związku Sybiraków, Domu Brata Alberta.

Jako wolontariuszki przy obsłudze zaproszonych gości wystąpiły uczennice z Zasadniczej Szkoły Gastronomicznej Sióstr Niepokalanek pod opieką siostry Agnes.

Na spotkaniu byli również obecni parlamentarzyści, księża, radni miejscy, Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON Marta Mordarska, komendant Komendy Miejskiej Policji Jarosław Tokarczyk, komendant Straży Miejskiej Dariusz Górski, komendanta Straży Pożarnej Waldemara Kuźmę reprezentował zastępca Bogdan Gumulak, dyrektor MOPS Józef Markiewicz, prezes MPEC Piotr Polek, prezes Klubu Sportowego Snajper Józef Fiut.

-W modlitwie z uczestnikami łączył się także chory O. Stanisław Olesiak – dodaje Artur Czernecki.

Fot. Stowarzyszenie „Beskidzie Więzi”.

Wigilia Beskidzkich Więzi dla niepełnosprawnych w Nowym Sączu

24 wigilia dla potrzebujących Sądeczan

24 wigilia dla potrzebujących Sądeczan
W ostatnią niedzielę z udziałem prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka w auli Szkoły Podstawowej nr 20 w Nowym Sączu odbyło się wigilijne spotkanie Stowarzyszenia „Beskidzkie Więzi” dla osób samotnych, potrzebujących i niepełnosprawnych oraz bezdomnych.

Tradycyjny opłatek został poprzedzony mszą świętą koncelebrowaną, w imieniu biskupa tarnowskiego, przez ks. infułata Adama Kokoszkę w Kościele Matki Bożej Niepokalanej. proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Niepokalanej oraz kapelana ludzi chorych ks. Józefa Wojnickiego. 

Przedświąteczne spotkanie, które poprowadzili Artur Czernecki i Barbara Jurowicz, rozpoczęły tradycyjne jasełka, przygotowane jak co roku przez uczniów młodszych i starszych klas szkoły podstawowej nr 20 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Sączu pod opieką Ewy Zielińskiej.

W tym roku w spotkaniu wigilijnym wzięły udział organizacje pozarządowe niosące pomoc ludziom chorym, niepełnoprawnym, samotnym oraz bezdomnym: Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo ?NADZIEJA”, Fundacja Pomocy Osobom z Autyzmem ?MADA?, Nowosądeckie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów ?Spokojne Jutro?, Stowarzyszenie ?Przyjaciele Serca i Życia?, Klub Sądeckich Amazonek, Związek Sybiraków, Polski Związek Niewidomych, Fundacja Pomagam Niewidomym, Diabetycy.
Przesłaniem artystycznego występu był fragment listu do Efezjan [4, 32], którego słowa stały się jednocześnie życzeniami świątecznymi od młodych artystów: „Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni! Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg wam przebaczył w Chrystusie”.   

O sensie Świąt Bożego Narodzenia i ich symbolice mówił do zgromadzonych ks. infułat Adam Kokoszka.
 Koncert kolęd był kontynuacją naszej modlitwy w kościele podczas mszy świętej. To co usłyszeliśmy i przeżyliśmy przed chwilą, to nie jest rozrywka, ale modlitwa. Dlatego chcę pogratulować tej wspaniałej modlitwy. Święty Augustyn powiedział, że kto dobrze śpiewa, ten dwa razy się modli, ten podwójnie się modli. Byliśmy świadkami nie tylko dobrego śpiewu, ale również pięknego śpiewu – mówił reprezentujący biskupa tarnowskiego ks. infułat Adam Kokoszka.
Nawiązał również do symboliki światła jako symbolu Chrystusa, obecnego także podczas tego wspólnego spotkania.
– Życzę abyśmy tego światła właśnie doświadczyli podczas Świąt Bożego Narodzenia, każdy z nas na swój sposób. Żebyśmy doświadczyli tego ciepła, które Chrystus wnosi poprzez swoją łaskę. Oby to ciepło było odczuwalne nie tylko w naszych rodzinach, ale w całej ojczyźnie. 

Świąteczne życzenia złożył także prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. – Spokojnych, miłych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich państwa i dla waszych rodzin. Życzę również aby nowy 2017 rok, który jest przed nami był nie gorszy, a lepszy od mijającego – mówił Ryszard Nowak. – Ważne aby towarzyszyła nam siła i wytrwanie, bo czasy mamy niełatwe i musimy być nadal wierni wartościom, które przekazujemy naszym dzieciom i wnukom. Jeszcze raz życzę państwu wszystkiego co najlepsze w imieniu swoim i swoich współpracowników.  
Życzenia wszystkim obecnym podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego przekazali również: proboszcz Parafii Matki Bożej Niepokalanej ks. Kazimierz Markowicz, kapelan chorych ks. Józef Wojnicki, Poseł Barbara Bartuś, Dyrektor Małopolskiego  Oddziału PFRON Marta Mordarska, Przewodnicząca Rady Miasta Nowego Sącza Bożena Jawor, Naczelnik wydziału prewencji Krzysztof Chochliński, Prezes klubu sportowego Snajper Józef Fiut, Dyrektor MOPS Józef Markiewicz, Prezes MPEC Piotr Polek, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 Hanna Śpiewak, a także w imieniu organizatora spotkania wigilijnego, Stowarzyszenia „Beskidzkie Więzi”,  prezes Artur Czernecki, który podkreślił, że za rok odbędzie się jubileuszowy 25. opłatek dla osób samotnych i potrzebujących.  

 Część oficjalna zakończyła się wspólnymi życzeniami i łamaniem się opłatkiem, a chwilę później wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu, przy którym nie zabrakło tradycyjnych świątecznych potraw.

Organizatorzy spotkania w sposób szczególny pragną podziękować Siostrze Agnes oraz uczniom  ? wolontariuszom  z Technikum Gastronomicznego Sióstr Niepokalanek za sprawną obsługę zaproszonych gości.

źródło : http://www.sacz.in/wydarzenia/news;24-wigilia-dla-potrzebujacych-sadeczan,34719.html

 

 

 

Msza Święta i opłatek osób samotnych,bezdomnych i niepełnosprawnych

Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia niepełnosprawni, chorzy i osoby samotne, wzięli udział w spotkaniu opłatkowym w Nowym Sączu.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej odprawionej pod przewodnictwem ks. infułata Adama Kokoszki w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej na os. Milenium. Zgromadzonych powitał natomiast gospodarz parafii ?ks. Kazimierz Markowicz.

Bardzo się cieszę, że nasza świątynia jest tym miejscem, gdzie niejako w ramionach Matki Bożej Niepokalanej, chcemy odnaleźć siebie ? powiedział kapłan.

W trakcie Eucharystii modlono się za zgromadzonych oraz za ks. Stanisława Olesiaka ? duszpasterza osób niepełnosprawnych, cierpiącego na stwardnienie rozsiane. Ksiądz Olesiak, od lat celebrujący te Msze Święte, nie mógł tym razem pojawić się na spotkaniu z powodu złego stanu zdrowia.

Homilię wygłosił ks. infułat Adam Kokoszka. Kapłan zwracał uwagę jak przygotowujemy się na przyjście Pana Jezus i czy jesteśmy gotowi przyjąć Go do naszych serc.

Po Mszy Świętej posypały się życzenia w stronę ks. Infułata, który 24 grudnia obchodził będzie imienny. Zabrzmiał także utwór ?Życzymy, życzymy?, który wykonała grupa młodzieży z Mystkowa. Potem wszyscy przenieśli się do Szkoły Podstawowej nr 20 na spotkanie opłatkowe. Tu składano sobie życzenia i przy dźwiękach kolęd smakowano tradycjnych potraw wigilijnych.

W wigilii zorganizowanej przez stowarzyszenie „Beskidzkie Więzi” oprócz przedstawicieli 11 organizacji pozarządowej uczestniczyli ludzie samotni, chorzy, niepełnosprawni, bezdomni z domu Brata Alberta – w sumie ok 350 osób oraz zaproszeni goście. Poza ks. infułatem Adamem Kokoszką, był także proboszcz bazyliki pw. św. Małgorzaty Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II Zbigniew
Biernat, ks.kanonik Ryszard Kudroń, kapelan chorych ks.Józef Wojnicki, proboszcz parafii pw.Matki Boskiej Niepokalanej Kazimierz
Markowicz oraz ks. Adam Mokrzycki z parafii Paleśnicy. Obecni byli także: Hanna Śpiewak – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20, a w imieniu Komendanta Policji naczelnik Wydziału Sztabu Policji podinsp.Grzegorz Kalina, zaś komendanta Państwowej Straży Pożarnej zastępca Komendanta Miejskiego st.bryg.mgr inż. Waldemar KUŹMA i dyrektor MOPS Józef Markiewicz.
Jasełka przygotowali uczniowie klas O-6 Szkoły Podstawowej nr 20 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego pod opieką nauczycieli: Marzeny Matusik, Moniki Frączek, Joanny Życzyńskiej. Doroty Barczyk, Justyny Kuciel, Piotra Góry oraz pani Beaty Marszałek.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom Urząd Miasta oraz firmą Centrum, Konspol, Raj, Hurtownia Owoców i Warzyw FRUDO.

(KB)
Fot. KB, arch. organizatorów

źródło:sadeczanin.info

Zobacz fotorelacje :

http://nowysacz.naszemiasto.pl/artykul/czterysta-osob-na-wigilii-niepelnosprawnych,2682604,artgal,t,id,tm.html

http://nowysacz.naszemiasto.pl/artykul/jaselka-uczniow-sadeckiej-dwudziestki,2683992,galop,t,id,tm.html

http://www.sadeczanin.info/kosciol-i-religia,10/swiateczne-spotkanie-i-msza-swieta-sadeckich-niepelnosprawnych,67518#.VJrsAcKUEA

XXI Wigilia dla osób niepełnosprawnych,samotnych oraz bezdomnych w Nowym Saczu

Serdecznie zapraszam w dniu 16.12.2012r., o godz.15.00 niepełnosprawnych, samotnych oraz  bezdomnych na uroczystą Mszę Świętą do kościoła pw. Matki Boskiej Niepokalanej przy ulicy Kr. Jadwigi w Nowym Sączu, której będzie przewodniczył ks. bp Władysław Bobowski wspólnie z Ojcem Stanisławem Olesiakiem duszpasterzem osób niepełnosprawnych, a następnie na wspólne spotkanie wigilijne, które odbędzie się po Mszy Świętej w auli Szkoły Podstawowej nr 20 im.Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul.Nadbrzeżnej 77

Z wyrazami szacunku

Artur Czernecki

Dla osób mających problemy z samodzielnym poruszaniem się firma ATUT z Nowego Sącza podstawi autobus, który zawiezie zaproszonych gości na wspólną Wigilie.